USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Yerli sürücüsüz araç geliyor

Yerli sürücüsüz araç geliyor
19 Mayıs 2018 04:25

Sürücüsüz arabalar hakkında mühendislik çalışmaları AVL'nin Türkiye Genel Müdürü Dr.

Sürücüsüz arabalar hakkında mühendislik çalışmaları AVL'nin Türkiye Genel Müdürü Dr. Umut Genç, sürüsücüz araba çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Genç yaptığı söylemede, "Özerk taşıt teknolojileri üzerinde çalışan bir takımımız var. Bilgisayar civarında çalışmalar ile belirli vasıtalar üzerinde modelleme ve yazılım geliştirmeleri yapıyoruz. Geliştirdiğimiz ilk yerli ileri hibrit elektrikli sistemin saha testlerini 2019 senesinde bitirmeyi amaçlıyoruz. Özerk sürüş özellikleri olan prototip taşıtı ise üç sene içinde bitirmeyi ve testlerini 2021 senesinde yapmayı tasarlıyoruz." dedi.

Yerli sürücüsüz araç geliyor

"4-5 SENE İÇİNDE SÜRÜCÜSÜZ VASITALAR YAYGINLAŞACAK"

Dr. Umut Genç, "Sürücüsüz vasıtalar, önümüzdeki 5-10 sene içinde belirli özel seçilmiş kent bölgelerinde yaygınlaşacak." diyen Genç, "Misalin, New York kenti Manhattan bölgesi dahilinde taksi hizmeti verebilecek sürücüsüz vasıtaları 5-10 sene içinde görebiliriz. İlk misallerini zati bugünlerde görebiliyoruz. Bugün var olan teknolojik çözümlerde, yüksek çözünürlüklü haritaların ve konumlandırma teknolojilerinin bu seviyedeki taşıtların yaygınlaşması için kritik olduğu görülüyor. Belirli bir bölge veya yol sınırlaması olmadan, rastgele bir yere sürücüsüz gidebilecek vasıtalar ise şimdilik daha uzun vadede görülüyor." diye konuştu.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP