USD
18°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem
24 Haziran sonrası ne olacak?
27 Nisan 2018 06:51

24 Haziran tercihlerinin ardından Türkiye'de yeni bir yarıyılın kapısı aralanacak.

24 Haziran tercihlerinin ardından Türkiye'de yeni bir yarıyılın kapısı aralanacak. AK Parti'nin kurduğu 5 geçim komiteyi çalışmalarını süratlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a sunulan krokiler üzerinde ikinci ve üçüncü tur çalışmaları yapılıyor. AK Parti'nin yürüttüğü geçim çalışmaları kapsamında biri 22'li öbürü de 30'lu olmak üzere iki kabine alternatifi ortaya konuldu. 22'li kabine modeli ön tasarıya çıkarken, tercihlerden hemen sonra Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yeni teşkilatlanmalar yapılacak. Bazı bakanlıklar birleştirilecek. İşte yeni sistemin işleyişi ve atılacak bazı adımlar:

BAŞBAKANLIK MAKAMI KALKIYOR:

Yeni yarıyılda Başbakanlık makamı olmayacak. Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcı veya takviyecileri ile tanışacak. Destekçi rakamına Cumhurbaşkanı karar verecek.

MECLİS'İN ÇALIŞMA YAPISI DEĞİŞİYOR:

Yerel idareler, kamu müessese ve kuruluşları, bakanlıklar ve Meclis'in çalışma kumpası ve Bakanlar Kurulu'nun yapısı değişecek.

BAKANLAR DIŞARIDAN OLABİLECEK:

Bakanlar Cumhurbaşkanı tarafından Meclis dışından seçilebilecek. Milletvekillerinin bakan olması vaziyetinde vekilliği düşecek. Bakanlık ve kamu müesseseleri Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yine yapılandırılacak.

BAZI MÜESSESELER LAĞVEDİLECEK:

Başta ekonomi alanı olmak üzere bazı bakanlıklar birleştirilecek. Bazı müesseseler de lağvedilecek. Bakanlar dışarıdan ceddilecek. Özel sektör temsilcileri de bakanlar kurulunda misyon alabilecek. Yeni hükümet sistemi için bürokrasi yine şekillendirilecek.

EKONOMİ KOORDİNASYON MERKEZİ:

Ekonomide para, maliye siyasetleri ile kalkınma projelerini temel alan tesirli bir koordinasyon merkezi kurulacak.

ARA KADROLAR EKSİLECEK:

Bakanlıklardaki ara kadroların eksiltilmesi de öngörülüyor. Bakan dayanakçılıklarının rakamı da düşürelecek. Sabah

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP