USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Yeni Bir Ürünün Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Yeni Bir Ürünün Tanıtımı Nasıl Yapılır?
29 Nisan 2018 01:45

Siz ve meslektaşlarınız, yeni mahsulünüzün hakkında son derece coşkulusunuz.

Siz ve meslektaşlarınız, yeni mahsulünüzün hakkında son derece coşkulusunuz. Sual şu, harcayıcının sizinle aynı coşkuyu paylaşmasını nasıl sağlayacaksınız? Tanıtım, yeni mahsulünüzü, fikrinizi ya da görüşünüzü dünyaya sunma oyunudur. Yeni mahsul pazarlaması, sunduğunuz mahsul ve içinde bulunduğunuz pazar hakkında bütün bir değerlendirme kapsamak zorundadır. Yeni mahsulün tasarım sürecindeki işlevselliğinden tanıtıma kadar,  her ufak büyüme mahsul tanıtımında faalliğinizi çoğaldıracak. Altta piyasaya yeni bir mahsulü tanıtmak için lüzumlu olan esas noktaları araştırabilirsiniz:

Sunum ve Ambalajlama: Yeni mahsul tasarımı ve ambalajlama için yatırım yapın. Görünüş her şeydir. Rastgele bir satışın yüzde doksanını oluşturur. Yeni mahsulünüzün görünüşü, sıradan bir mahsul olsa dahi dikkat çekici ve esin verici olmalıdır. Tasarım esnasında genel pazar vaziyetini sorgulayın ve rekabet ettiğiniz mahsulleri titizlikle araştırın. Mahsulünüzün rekabet ettiğiniz öteki mahsullerden daha iyi görünmesini nasıl sağlarsınız? Mahsulünüzün ambalajlaması için bir grafik tasarımcıya yatırım yapmalısınız. Oldukça ufak bir yatırım ile beraber iyi bir biçimde ambalajlanmış bir mahsul piyasada kaldığı sürece tanıtım imkânı sağlar.

Ticari Tanıtım: Yeni mahsulün tasarım düzeyi bitirildiğinde, mahsulünüzü sanayinin alakasına ve uygun dağıtıcılara sunmaya hazırsınızdır. Harcayıcıların yeni mahsulünüze olan tepkisini ve hangi sanayinin mahsulünüzü daha arzulu şekilde karşıladığını görmek için ticari ve harcayıcılara müteveccih olan fuarları arayıp bulunuz. Fuarların ufak veya büyük, bölgesel veya beynelmilel olması fark etmez, pazarlama ve dağıtım ağınız cılızsa fuarlar pahalı olmayan mahsul pazarlama fırsatlarıdır.

Yeni Mahsul Tanıtımını Millete Açmak: Evvel mahsulünüzün yönetimi ve sunumuyla uğraştınız, şimdi mahsul tanıtımınızı daha geniş bir harcayıcı pazarına hazırlayabilirsiniz. Küresel ya da bölgesel dağıtımı kastedip amaçlamadığınıza bakmaksızın dört kolay mahsul pazarlama kategorisinde bu gidişatı değerlendirebiliriz.

İnternet: İnternet şimdi geniş ulaşım imkânı sağlayan, pahalı olmayan bir mahsul pazarlama vasıtayıdır. İyi bir html programcısına yatırım yapın, mahsulünüzü özetleyip kolayca tanıtımını yapacak tasarımcıya sahip olun. Yeni mahsulünüz ve onun meziyetlerini sergilemek için bloglar ve internet üzerinden reklam verme fırsatlarını usunuzda bulundurun.

Video: Görmek inanmak, inanmak satın almaktır. Mahsulünüzün video ile tanıtımı için bir profesyonel ile çalışın. Web sayfanızda göstermeniz için ufak bir klip, mağazanızın önünde döndürmek için bir video veya bölgesel televizyonun reklam kampanyası için yaratıcı bir reklam filmi planlatabilirsiniz. Mahsulünüzü ve pazarını düşününün, ardından pazarı izleyen harcayıcılara müteveccih bir senaryo oluşturun.

Radyo: Öteki kitle bağlantı vasıtalarından gelen tüm rekabete karşın, özellikle maliyeti açısından radyo müthiş bir tanıtım kaynağıdır. Birçok radyo istasyonu canlı yayın sunucuları ile tanıtım imkânı sağlar, reklam yazarları da mahsulünüze ve dinleyenlerine özel reklam kampanyaları oluştururlar.

Yazılı Basın: Yeni mahsulünüzü tanıtmak için tüm öteki gayretlerinizde de olduğu gibi, hangi pazara müteveccih olduğunuzu dikkate alın.  Potansiyel alıcılarınıza en iyi nerede ve nasıl erişeceksiniz. Tüm mahallî gazetelerde yer almak geniş bir alan açısından tek büyük bölgesel bir gazetede yer almaktan daha iyi olabilir ya da gidişatın bütün tersi de geçerli olabilir.

İmkanlarınız güzergahında harcayıcı pazarına mahsulünüz ile alakalı coşkunuzu anlatın. Pazarı değiştiremezsiniz ama onu bilebilirsiniz. Yeni mahsul geliştirme ve yeni mahsul tanıtımı mekanizmalarını kullanarak mahsulünüzü pazardaki doldurulmayı can atarak bekleyen boşluğa göre şekillendirin.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP