USD
13°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Uzaydan Dünya: Uluslararası Uzay İstasyonu nedir?

Uzaydan Dünya: Uluslararası Uzay İstasyonu nedir?
19 Haziran 2016 09:19

Uluslararası Uzay İstasyonu beş uzay kuruluşunun ortak projesi olarak 1998 yılından beri hizmet veriyor. Uluslararası Uzay İstasyonu nedir?

İngilizce International Space Station kelimelerinin baş harflerinden oluşan ISS kısaltması ile bilinen Uluslararası Uzay İstasyonu, beş uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir. Katılımcı kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı,  Avrupa Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı'dır. Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya yörüngesine yerleştirilmiş ve üzerinde mürettebatın yaşadığı yapay bir uydudur.

Uluslararası Uzay İstasyonu modüllerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Uzay istasyonunun ilk parçası 1998 yılında fırlatılmıştır. Uzayda en uzun süre insan bulundurma rekoruna sahip olan uzay istasyonu, günümüze dek 15 milletten uzay adamına ev sahipliği yapmıştır.

Uluslararası Uzay İstasyonu ne işe yarar?

Uluslararası Uzay İstasyonu uzay ortamında yapılması istenen deneylerin gerçekleştirildiği yerdir. Bir laboratuvar ve gözlemevidir. Fizik, kimya, astronomi, biyoloji, meteoroloji ve fizyoloji gibi birçok bilim dalına ait deneyler uzay istasyonunda yapılmaktadır. Ayrıca Mars ve Ay görevlerinde kullanılacak ekipmanların ve sistemlerin görevden önce test edilmesi fırsatını sunar.

2010 yılından sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na eğitim, diplomatik ve ticari görevler de verilmiştir.

Uzaydan canlı yayın

Uluslararası Uzay İstasyonu 90 dakikada Dünya yörüngesinde bir tur atıyor. Uzaydan canlı yayın ile hem uzay istasyonunda yaşamı gözlemlemek, hem de uzay istasyonundan Dünya’nın nasıl göründüğüne şahit olmak mümkün.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP