USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Türkiye ekonomisinin akibetini start up'lar belirleyecek

Türkiye ekonomisinin akibetini start up'lar belirleyecek
12 Haziran 2016 07:10

Rapora göre 2020 yılına doğru start up şirketler Türkiye ekonomisinin gelecekteki halini şekillendirecek. Ancak girişimci sayısı oldukça az.

Türkiye, bu yıl itibariyle start-up konusunda bir önceki yıllara oranla daha başarılı bir görüntü çiziyor. Yeni girişim markası açısından yine kıt günler yaşasa da, hayata geçirilen girişimlerin büyümesi nedeniyle ülke ekonomisine katkıda ve etkide bulunmaya başladılar. 2020'ye doğru ise Türkiye'nin girişimcilik konusunda "merkez ülkelerden biri" olmaya başlaması bekleniyor. 

 

Teşvik farklı alanlara ancak en çok E-ticaret yatırım alıyor!

Türkiye'deki girişimlerin büyük bir bütünlüğünün e-ticaret firmalarından oluştuğunu görüyoruz. Melek yatırımcıların da katkısıyla, geçtiğimiz yıl kayda değer 3 firmanın faaliyete başlamasına ek olarak Telekomünikasyon firmalarının yürüttüğü pilot programlarının sonucunda da 50'den fazla girişim yatırım almaya başladı.  E-ticaretin artış gösterdiği bu günlerde ise KOSGEB e-ticaretin yanısıra daha farklı alanlarda girişimler olmasını savunsa da, e-ticaret dışındaki girişimler pilot programlarından fazla destek alamıyorlar. 

Melek yatırımcılar azaldı, elemeli programlar çoğaldı

Bilgilerin yer aldığı aynı rapora göre gün geçtikçe melek yatırımcı sayısı azalıyor. Melek yatırımcıların, şirketlerin oluşturduğu girişim programlarına katılmaya başlamasıyla, artık e-ticaret ve ya girişim firmalarının katetmesi gerektiği mesafe artıyor. 

Beklentilere göre 2017' nin ilk çeyreğinde start-up faaliyetlerinin yüzde 40'lık bir rakamla artış göstermesi bekleniyor.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP