USD
27°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Türkiye büyüme raporunda Avrupa lideri

Türkiye büyüme raporunda Avrupa lideri
10 Haziran 2016 09:42

Türkiye'nin büyüme raporlarında Avrupa liderliğini yakaladığı açıklandı.

Türkiye'nin büyüme oranı 4,4 beklentilerine karşın, 4,8 oranında gerçekleşerek Avrupa'nın ekonomi dinamikleri arasında ilk sıraya yerleşti. 

TÜİK'ten derlenen ve Eurostat verilerinden derlenen istatistiklere göre, Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,8 ile beklentilerin 0,4 rakamında üzerinde büyüme gerçekleştirdi.

Aynı dönem içerisinde 28 üyeli Avrupa Birliği ve 19 üyeli Avro bölgesinde ortalama büyüme sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 1,7 düzeyinde gerçekleştiği rapor edildi.

İsveç ve Romanya'ya fark

Diğer ülkelerin büyüme raporlarına bakıldığında; Türkiye, kendisinden sonra en hızlı büyüyen İsveç ve Romanya'ya da 0,6 puanlık fark attı. Yılın ilk çeyreğinde İsveç ve Romanya, yüzde 4,2 ile Avrupa'nın en iyi büyüme performansını sergileyen ülkeler olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu ülkeleri yüzde 3,7 ile Slovakya, yüzde 3,4 ile İspanya ve yüzde 3 ile de Çek Cumhuriyeti takip etti.

En büyük ekonomi Almanya

İstatistiklerde  Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 büyürken, GSYH artışına göre İngiltere'de yüzde 2, Fransa'da yüzde 1,4 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde Yunanistan ise yüzde 1,4 daralarak Avrupa'nın tek küçülen ekonomisi oldu.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP