22°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Trump'ın Fed'e Müdahalesi Piyasaları Tedirgin Etti

Trump'ın Fed'e Müdahalesi Piyasaları Tedirgin Etti
23 Nisan 2018 09:45

Beyaz Saray'ın Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED üzerindeki nüfuzunu artırması küresel piyasalarda yatırımcıyı sıkıntıya sokuyor

Beyaz Saray'ın Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed üzerindeki ağırlığı ve nüfuzunu artırması küresel piyasalarda yatırımcıyı sıkıntılı ediyor. Kendisini 'düşük faiz adamı' olarak belirleyen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ucuz borçlanma maliyetleri mevzusundaki düşüncelerini hiç gizlemedi.

FED'E MÜDAHALE ETMEYE BAŞLADILAR

Son zamanlarda Beyaz Saray yetkilileri Fed'in izlediği siyasetler ve atacağı adımlara ait seslerini yükseltmeye ve dünya ekonomisine istikamet veren bankaya müdahale etmeye başladı. Bu mevzuda en doğrudan müdahale Amerikan Başkanı Trump'ın baş ticaret danışmanı Peter Navarro'dan geldi. Fed'in muhtemel faiz saldırısı hakkında CNBC kanalına konuşan Navarro, "Fed'in sene sonuna kadar üç faiz çoğalışına gideceği yolundaki söylemeleri dinlediğimde azıcık afalladım" diye konuştu.

Başkan Trump, geçen hafta Twitter hesabı üzerinden paylaştığı iletilerde Rusya ve Çin'i paralarını devalüe etmekle kabahatlerken, "Amerika Birleşik Devletleri faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı. Trump bu vaziyetin kabul edilemez olduğunu söyledi.

FED: POLİTİK BASKILAR KARARIMIZI ETKİLEMEZ

Fed yetkilileri, politik kanattan gelecek muhtemel müdahale ya da baskıların kararlarını etkilemeyeceğini korunuyor. Mevzuya ait Financial Times'a konuşan Dallas Fed Bankası başkanı Robert Kaplan, "Bizim işimiz siyasi görüş ve tesirlerden uzak olarak ekonomiyi artı ve eksileri ile iyi analiz edip doğru kararlar almak. Bunu yapmak için liderlik gerekiyor. Ben Fed'in bu liderliğe sahip olduğundan belirlim" dedi.

Amerika Birleşik Devletlerinde geçmiş başkanlardan Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama idareleri, para siyasetine müdahale etmeden Fed'in faizlere yaklaşımı hakkındaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşmaktan kaçınmışlardı. Üç lider de merkez bankasının bağımsızlığına hürmet göstermeleri halinde yatırımcı güveninin daha iyi olacağını düşünüyorlardı. Ancak baba Bush George H.W. Bush yöneti bankanın gevşek para siyaseti izlemesi için diretmişti. Müdahalelerin en makûssu ise Nixon'dan gelmişti. Nixon yönetimi daha önceki Fed başkanı Arthur Burns'u ucuz borçlanma maliyetini gözetmesi için baskı altına almıştı.

FAİZ ARTIŞI TEMENNİSİNDE BARİZ YÜKSELİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'ndan bu sene üç hatta dört zam artırımı bekleniyor. Küresel piyasalardaki yatırımcılar, uzun vadeli senet getirilerinin gelişmeyle alakalı kaygılar göstermesine karşın, Fed'den bu sene için faiz oranlarını üç veya muhtemelen dört kere artıracağına dair temenniler bariz bir biçimde arkasıydı. Allianz Yatırım Yönetimi üst seviye stratejisti Charlie Ripley, gelinen süreci, "Fed'in ekonominin yelkenlerinden rüzgarı almadan yükselen enflasyon temennilerine geçim sağlamaya çalıştığı büyük bir çekişme yaşanıyor" biçiminde özetliyor.

Bir Hayli analist ve uzman Fed'in 2018'de faiz tetiğine üç kere basacağını düşünüyor. Piyasalar, Suriye ile alakalı son jeopolitik gerginliğin ardından ve Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticari sürtüşmelere karşın daha yüksek kısa vadeli oranlar bekliyor. Finans dünyasında kısaca 'çarpık' olarak öğrenilen iki ve 10 senelik üzgüne senetleri getirileri arasındaki makas daralıyor. Çarpık, küresel piyasaları pençesine alan finans krizin başlamasından hemen evvel 2007 senesinden beri en yatay konumda. Dünya

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP