24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Trump bırakmayı teklif ettikten sonra CIA adayı Gina Haspel'i destekliyor

Trump bırakmayı teklif ettikten sonra CIA adayı Gina Haspel
07 Mayıs 2018 22:34

Resim telif hakkı Reuters Resim yazısı Gina Haspel 33 yıllık bir CIA uzmanıdır.

Gina Haspel Resim telif hakkı Reuters Resim yazısı Gina Haspel 33 yıllık bir CIA uzmanıdır.

Başkan Donald Trump, adaylığını sert sorgulama tekniklerindeki rolüyle ilgili kaygılarından geri çekmeyi teklif ettikten sonra CIA'ye başkanlık etmek için adayını savundu işkence olarak görüldü.

Bay Trump, Gina Haspel'in "teröristlere karşı çok sert olduğu için ateş altında kaldığını" söyledi.

Çarşamba günü sert bir Senato teyitiyle karşı karşıya kalan Haspel, şimdi çekilmemeye karar verdi.

Senatoda sıkı 51-49 parti bölünmesi onaylamadı. CIA direktörü Gina Haspel'in Tayland işkence bağları Gina Haspel kimdir?

Mike Pompeo'nun geçen ay devlet sekreteri olarak atanmasından sonra görev yeri boşaldı. Bayan Haspel teyit edilirse CIA'ye giden ilk kadın olur.

div>

Mr Trump ne dedi? H2>

Cumhurbaşkanı, Pazartesi günü tweet'le Bayan Haspel'e verdiği güçlü desteği, "Win Gina!" ile bitirdi:

Twitter'dan atlayarak @realDonaldTrump

CIA Direktörü Gina Haspel için çok saygı duyulan adayım, o da olduğu için ateş altında kaldı. Teröristler için zor.

Win Gina! - Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7 Mayıs 2018
Rapor div> div>

Twitter'ın Son Yazısı @realDonaldTrump div> div> div> div>

Bayan Haspel neden bu kadar endişeliydi? H2 >

33 yıl boyunca CIA'de, neredeyse tamamen gizli ancak en son olarak müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır ve ajansta geçirdiği süre, terörist şüpheliler için tartışmalı bir sorgulama programında, su tahsisatını içeren tekniklerin kullanıldığı dönemi kapsamaktadır. < /

Bayan Haspel, Tayland'da sözde "kara site" olarak adlandırılan ve bu tür sorgulamaların yapıldığı gizli bir denizaltı hapishanesini işletiyordu.

Washington Post, Beyaz Saray'a çağrıldığını söyledi. Cuma günü memurlar, daha önceki teknik desteğinden endişe ediyorlardı.

O toplantıda, geri çekilme konusundaki ilgisini açıkça belirtti, çünkü Senato soruşturmasının itibarını zedeleyebileceğinden korkuyordu. ve CIA'lar.

Ayrıca, görünüşe göre, geçmişte görevi kötüye kullanma iddiasıyla ilgili soruların ortasında Gazi İşleri sekreterine adaylığını geri çeken Ronny Jackson'ın kaderini tekrarlamaktan korkuyordu.

Onun üzüntüleri üst düzey Beyaz Saray'a yol açtı. basın sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da dahil olmak üzere, Cuma günü Langley, Virginia'daki CIA HQ'da onunla buluşmak için acele etmeleri için yardımcı oldular.

Post, Cumartesi gününe kadar Bayan Haspel'in aday olarak kalmaya karar verdiğini söyledi. /

Çarşamba günü ne olacak? h2>

Senato teyit duruşması kolay olmayacak ve Bayan Haspel, CIA Karargahı'nda sahte sorgulamayla hazırlanıyor.

Demokratlar Sorgulama programındaki rolünü sorduğundan emin olacaklar ve bazıları Tayland'daki faaliyetlerinden dolayı diskalifiye edilmeleri gerektiğini söylediler.

O, herhangi bir kişinin yeniden girişine kesinlikle karşı çıkacağını söyledi. Böyle bir program, Bay Trump'un geçmişte ima ettiği bir şey.

Başka bir sorgulama çizgisi El Kaide şüphelilerinin sorgulama tekniklerine sunulduğunu gösteren video kasetlerin imhası.

Bayan Haspel, 2005 yılında, patronu Jose Rodriguez'in bilgisi veya haberi olmadan göndermesine rağmen, imha edilmesini emreden kabloyu hazırladı. sonra CIA direktörü Porter Goss.

Onaylanacak mı? h2>

Kesinlikle destekçileri var.

Bayan Sanders daha önce tweet attı: "Daha nitelikli kimse yok" CIA’nın öncüsü olan CIA’nin vekili Gina Haspel’den ilk CIA’yi yöneten ilk kadın olmak. "

CIA’nin sözcüsü Ryan Trapani, Bayan Haspel’le birlikte çalışanların" neredeyse tekdüze bir şekilde desteklediklerini "söyledi. Sonunda, gerçek Gina Haspel'i Çarşamba günü görme şansı var. "

Ama insan hakları örgütü Teslim Olsun dedi ki, Bayan Haspel, CIA'yi çalıştırmak için" uygun değildi "dedi.

51-49 Senato'da bulunan Cumhuriyetçi-Demokrat ayrımı, özellikle hasta olan John McCain'in yokluğunda, onayını savunmasız bırakıyor.

Post bazı danışmanların M'ye anlattığını söyledi. r Trump onun onayını pek mümkün değildi.

Sorgulama programı neydi? h2>

Eski Başkan George W. Bush, Rendition, Tutma ve Sorgulama Programı olarak bilinen sistemi onayladı. 2001'de ABD'de 9/11 saldırı.

Cihazınızda medya oynatma desteklenmiyor div>
div> div> Medya başlığı BBC'nin Panorama programı ilk kez tanıklık ediyor su tahtasının kamuoyunda doğru bir şekilde gösterilmesi

​​Terör şüphelileri boğulmayı simüle eden su kayağı gibi tekniklere tabi tutuldu. CIA sorgulama raporu: 20 önemli bulgu

En az iki El Kaide zanlısı, Ebu Zubaydah ve Abd al -Rahim al-Nashiri, 2002 yılında Tayland bölgesinde su tahtasına tabi tutuldu.

Sözde kara siteler daha sonra Başkan Barack Obama tarafından kapatıldı.

Kim Gina Haspel ? h2>

61 yaşındaki büyük denizaşırı deneyime sahip ve birkaç yayınlarda istasyon şefi olarak görev yaptı. Mike Pompeo - Trump'ın loyali yeni diplomat Beyaz Saray döner kapı: Kim gitti?

Kariyeri onu iki kez İngiltere'ye getirdi, burada Londra istasyonunun şefi olarak görev yaptı.

Washington'daki liderlik pozisyonları arasında Ulusal Clandestine Servisi müdür yardımcısı - CIA ajansı -Karca gizli operasyonlar - ve Ulusal Gizli Servis Direktörü için personel şefi.

Geçen yıl Bay Pompeo'ya yardımcısı oldu. .

Kaynak: www.bbc.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP