USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Tanju Gürsu

Tanju Gürsu
07 Haziran 2016 08:09

27 Ekim 1938 yılında Trabzon'un İskenderpaşa Mahallesi'nde doğan Tanju Gürsu, Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından biridir.

Trabzon'da Hayati ve Mediha Gürsu'nun 3'ü kız, 2'si erkek çocuklarından biri olarak dünyaya gelen Tanju Gürsu, lise eğitimini Trabzon Lisesi'nde tamamlamıştır.

"Fosforlu Oyuna Gelmez" adlı filmle sinema oyunculuğuna başlayan Tanju Gürsu, sonraki yıl Ses Dergisi'nin açtığı "Sinema Oyuncuları" yarışmasında Filiz Akın ile kapak birincisi seçilmiş. Ardından oyuncu olarak sinemaya devam etmiştir.

Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık şirketi kuran oyuncu, sektörde yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu kimliğiyle bulunmuştur. Kurtar Beni adlı filminde gösterdiği performansla Altın Portakal kazanan yeşilçam'ın efsane oyuncusu, Köpekler Adası filmiyle de En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödül almıştır.

Gürsu, yaklaşık bir yıl boyunca Trabzonspor'da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevde yapmıştır.

Ödülleri

1988 - "Kurtar Beni" filmi ile 25. Antalya Film Festivali, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 
1997 - "Köpekler Adası" filmi ile 34. Antalya Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu 
2003 - 40. Antalya Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü

Filmleri ve Dizileri 

Yuvasızlar, Deli Gibi Sevdim, Dağılın Kazımlar Geliyor, Seni Yakacaklar, Ayrılık Kolay Değil, Midasın Düşü, Nasıl İsyan Etmem, Gülsüm Ana, Yaşamak Bu Değil, Aşkımızda Ölüm Var, Böyle mi Olacaktı, Köpekler Adası, Süper Yıldız, Sevmek Ve Ölmek Zamanı, Canım Oğlum, Mardin-Münih Hattı, Ölüm Yolu, Taçsız Kraliçe, Bir Sevgi İstiyorum, Mücevher Hırsızları, Kokla Beni Melahat, Yedi Kocalı Hürmüz, Seninle Düştüm Dile, Ayşecik, Üç Korkusuz Arkadaş, Ölmeyen Aşk, Yemin Ettim Bir Kere, Sarı Gül, Lafını Balla Kestim, Hızlı Osman, Galatalı Fatma,Ankara'ya Üç Bilet, Ver Elini İstanbul

ÖZEL HAYATI

1968 yılında Öz dayısının kızı olan Ayla Gürsu ile hayatını birleştiren Tanju Gürsu'nun Kerem ve Emre adında iki oğlu vardır. Gürsu'nun kardeşi Temel Gürsu' da yönetmendir.

Tanju Gürsu, 7 Haziran 2016 tarihinde solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Bostancı FSM hastanesinde yaşamını yitirdi.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP