25°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Su zehirlenmesi öldürüyor!

Su zehirlenmesi öldürüyor!
19 Haziran 2016 17:00

Aşırı su tüketimi nedeni ile ortaya çıkan su zehirlenmesi ölümcül sonuçlar doğurabiliyor!

Hava sıcaklıklarının hızla yükselmesi beraberinde sık sık susamayı da getiriyor. Uzmanlar her gün yeterli miktarda su içmenin, sıvı tüketmenin gerekliliğine dikkat çekerken gözden kaçan çok önemli bir konu var; su zehirlenmesi. Belki daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ancak su zehirlenmesi ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Aşırı su tüketimi vücudun elektrolit dengesini bozuyor

Hiperhidrasyon yani su zehirlenmesi aşırı su içilmesi sonucunda vücudun elektrolit dengesinin bozulması neticesinde ortaya çıkıyor ve beyin fonksiyonlarında bozulmaya yol açıyor. Elektrolitler vücutta sıvı dengesini sağlamanın yanı sıra sinir iletimini sağlamak görevine de sahip.

Aşırı su içme neticesinde böbrekler çok çalışıyor ve bu nedenle de vücutta mineral kaybı oluşuyor. Ayrıca vücuttaki sodyum miktarında da ciddi şekilde azalma görülüyor ve bununla da kalmıyor zira aşırı su hücrelerin de şişmesine yol açıyor. Bu da beraberinde beyin ödemini getiriyor ve ciddi vakalarda su zehirlenmesinin sonu ne yazık ki ölüm oluyor!

Belirtiler

Su zehirlenmesi belirtileri diğer birçok zehirlenme ile benzerlik gösteriyor ve bu belirtilerin ortaya çıkmasına vücuttaki sodyum kaybı yol açıyor. Su zehirlenmesi belirtileri şunlar;

  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş ağrısı
  • Bilinç kaybı

Hemen hastaneye başvurmak gerekiyor

Eğer siz ya da çevrenizdeki biri aşırı su tükettiyse ve yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa yapılması gereken hiç zaman kaybetmeden hastaneye başvurmak!

Unutmayın, su zehirlenmesi eğer hemen ve doğru şekilde müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor!

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP