25°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Stres kilo aldırıyor!

Stres kilo aldırıyor!
18 Haziran 2016 11:00

Stres kilo almamızda ciddi şekilde rol oynuyor! Peki yeme alışkanlığımızı büyük ölçüde etkileyen stres bize nasıl zarar veriyor.

Günümüzün en büyük sorunları stres ve fazla kilolar. Peki, bu iki sorunun birbiri ile direkt ilgisi olabileceği hiç aklınıza geldi mi? Evet, stres kilo sorununun en önemli sebeplerinden biri çünkü stres kişilerin yeme alışkanlıklarını büyük ölçüde etkiliyor ve bu da beraberinde kilo almayı getiriyor.

Karbonhidrat sakinleştiriyor

Yapılan araştırmalar karbonhidrat tüketmenin beyinde sakinleştirici etki gösterdiğini ortaya koyuyor ve bu da beraberinde strese giren insanların karbonhidrat yemeye yönelmesini getiriyor. Kişi bilinçsiz şekilde sakinleşmek için karbonhidratlı yiyecekler tüketiyor ve böylece fazla kilolar da birikmeye başlıyor.

Rahatlamak için yeniliyor

Stresin kilo almaktaki bir etkisi de yeme miktarını arttırması. Çünkü kişiler stresi yenmek için yemeye yöneliyor ve bir lokma yerine iki lokma yiyor. Bunu da bilinçsiz yapıyor. Oysaki durup düşünsek belki de bizi çok yemeye ya da sürekli karbonhidrat tüketmeye itenin stres olduğunu ve aslında bu yediklerimizin de fazla kilolar olarak döneceğini dolayısıyla strese neden olacağını fark edebiliriz!

Uykusuzluk da kilo aldırıyor!

Uzmanlar stresin uykusuzluğa neden olduğunu ve bunun da kilo aldırdığını belirtiyorlar. Zira gece uyuyamayan kişiler geceleri yememeleri gereken saatlerde durmadan bir şeyler yiyorlar ve metabolizmanın yavaş olduğu gece saatlerinde yenilen her şey kilo olarak dönüyor. Tüm bu nedenlerle kilo sorunu ya da yeme bozukluğu yaşayan kişilerin bu sorunların altında stres, depresyon gibi ruhsak etkenler olup olmadığını araştırması gerekiyor.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP