USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Sosyal Medyanın Pazarlamada Etkisi Ne Kadardır?

Sosyal Medyanın Pazarlamada Etkisi Ne Kadardır?
29 Nisan 2018 03:57

Sosyal medyanın pazarlamadaki tesiri nedir? Bu sual benim muhtemelen iki yıldır yanıt alamadığım bir sual, fakat şu gizemeler karşıma çıkan en yaygın sual. İlk olarak, sosyal medyanın ne olduğu hakkında konuşalım.

Sosyal medyanın pazarlamadaki tesiri nedir? Bu sual benim muhtemelen iki yıldır yanıt alamadığım bir sual, fakat şu gizemeler karşıma çıkan en yaygın sual. İlk olarak, sosyal medyanın ne olduğu hakkında konuşalım. Sosyal medya ucuz teknoloji ile sosyal etkileşimi birbirine bağlayan vasıtalardır. Bu taşıtlar internet ve mobil teknoloji üzerine kurulmuştur. Twitter, Facebook, MySpace ve YouTube gibi bir haylisinin adlarını muhtemelen duymuşsunuzdur.

Sosyal medya pazarlamacılara bu medya taşıtlarına ulaşanlarla, alıcılar ve harcayıcılarla bağlantı kurmak için bir ses vermiştir. Bu “marka”yı şahsileştirerek, iletinizin rahat ve konuşkan bir yolla dağılmasına destekçi olur. Sosyal medyadaki yığılma, galibiyetli ve hareketli olmak yerine yaşamınızın her anında yer yakalayan bir taşıt olarak adlandırabilirsiniz. Şayet sosyal medyanın yalnızca ufak işletme sahiplerinin deneysel çalışmaları için kullanıldığını düşünüyorsanız fikirlerinizi düzenlemek zorundayım. İşte size sosyal medyada varlık gösteren birkaç işletme:

Absolut Vodka – Videosu YouTube’da bulunmaktadır ve Facabook sitesini de en iyi barmenlerini seçmek için kullanıyorlar.

BMW – BMW 1 serisinin yol seyahatlerinin tanıtımını yapmak için Facebook’u kullanmışlardır ve de sponsorları için Rampenfest sayfasını yaratmışlardır.

Dunkin Donuts – sosyal medyada ehemmiyetli bir yer elde etmişlerdir ve Twitterda günlük paylaşımlar yapan bir hesapları vardır.

Barrack Obama – Misallerimin dışında müstakbel Amerikan başkanı Barrack Obamayı da unutmamak gerekli. Twitterda yapılmış olan Başkanlık tercihlerinde liderliği ele almıştı. Obama 170,000 üzerinde takipçi sahibi ve 165,000 fazla da takip yapıyor. Bizzat ben Başkanlık Münazarası vaktince olan “twitter buzz” twitterdaki mevzu ile alakalı patlama hatırladım.

Görüyorsunuz ki içkili meşrubatlar satan firmalar, yabancı araba üreticileri, pasta ve hamur işi üreticileri ve bir ülkenin başkanı sosyal medya vasıtalarını kullanıyor. Peki pazarlamada nasıl bir rol oynadıklarına gelelim.

Sosyal medya harcayıcıları istedikleri mahsuller hakkında bilgilendiren bir vasıtadır ve vasıtayı şöyle kullanabiliriz:

Sağladığımız hizmetler ve kim olduğumuz hakkında bilgiler sunmak için sosyal medyayı kullanabiliriz.Sosyal medyayı kullanarak mahsullerimiz, servisimiz veya işletmemizin neyi temsil ettiğini öğrenmeyen insanlarla irtibat kurabiliriz. Sosyal medya bizi harcayıcılara karşı “hakikat” kılar. Şayet insanların sizi takip etmesini istiyorsanız yalnızca en yeni mahsulünüz nediri paylaşmaktan ziyade kendi karakterinizi de paylaşmalısınız. Sosyal medyayı alıcılarımız ile bizi bir araya getiren ve pazarlama için aynı niyete hizmet eden bir taşıt olarak kullanabiliriz.Tüketicilerin nelerle ilgilendiği ilişkisini sağlamak ve haberleşmek için de sosyal medyayı kullanabiliriz.

Gördüğünüz üzere sosyal medya bunlarla beraber çok büyük bir bedel taşımakta, fakat bunu doğru bir biçimde nasıl yaparsınız?

Yalnızca sosyal medyaya güvenmeyerek, bunu öteki pazarlama vasıtalarının içine entegre ederek yapmalısınız. Sosyal medya farkındalık yaratacıktır, ama ben bu süreçte başlangıçta milyon dolarlar bedelinde mahsuller satılabileceğine inanmıyorum. Bu demek değildir ki bir gün bir sosyal medya yapılanması yapacaksınız ve “star olma” gibi bir gidişat asıllaşmayacak, fakat bunun hemen yarın olmayacağını düşünüyorum.

Kendiniz olun, şahsiyetinizi yansıtın. Sosyal medyaya girişte “doğru” ya da “yanlış” yoktur, yalnızca ne için çalıştığınızı emin edin.Sürekli olun, şayet sürekli olma gibi bir tasarınız yoksa bu işi hiç yapmayın, herkes için zaman kaybıdır.

Sosyal medyayı kullanarak iş bulmaya çalışan avcıların ve yeni planladıkları mahsulleri sunmaya ve markalarını kuvvetlendirmeye çalışan 500 üzerindeki firmanın zafer hikayeleri boldur. Pazarlamanızda bir bağlantı vasıtayı olarak veya mahsulünüz hakkında bir bilgisi olmayan alakalı harcayıcılara karşı erişilebilir olmak emeliyle sosyal medyayı kullanırsınız. Bunu mahsulünüzden çok şahsiyetinizi öne çıkaran bir taşıt olarak kullanın aksi halde galibiyetli olamazsınız. Bu yalnızca seri satış vefayı da yaratır. Netice olarak, sosyal medya ilgilendiğiniz şeye uyacak her şeyi ve işinizin gereksinimi olacak her şeyi için muhteliftir.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP