24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi

Sosyal Medya Uzmanı ve Görevi
29 Nisan 2018 06:45

Sosyal medya uzmanı çalıştığı müessesenin sosyal medyadaki aktifliklerinden mesul olan bireydir.

Sosyal medya uzmanı çalıştığı müessesenin sosyal medyadaki aktifliklerinden mesul olan bireydir. Sosyal medya uzmanın misyonu dijital pazarlama tekniklerini işletmenin çıkarları güzergahında kullanmaktadır. Her sektör sosyal medya kullanımı için ideal olmamakla birlikte, herkes de basitlikle sosyal medya uzmanı olamaz.

Ülkemizde sosyal medya kullanımının ciddi bir biçimde çoğalması, bir çok işletmenin bu mevzuya umursamasını sağlamıştır. Bu surattan da sosyal medya uzmanlarına lüzum doğmuştur. Fakat sosyal medyanın işleyişi hakkında yeterli deneyim ve bilgi sahibi olmayan idareyiciler, bu platformlarda ne yapmaları gerektiğini öğrenmedikleri için strateji çizmekte zorlanırlar. İşin doğrusu, sosyal medya her işletmenin gerçekten de bulunması gereken bir platform değildir.

Sosyal medya sitelerinin büyük bir çoğunluğu kullanıcıya odaklı geliştirilmiş ve ciddiyetin en düşük seviyelere indiği, cümbüşün ön tasarıda yakalandığı yerlerdir. Genellikle cümbüş içerikli içerik üreten işletmeler bu platformlarda daha zaferli olurlar. Bir sosyal medya uzmanı açısından bunu kavramak çok ehemmiyetlidir zira bu platformlardaki zaferin gizemi burada uyur. Cümbüş emeliyle Facebook’a giren bir şahsa nükleer enerji üreten bir şirket bu platformda ne sunabilir?

Sosyal medya uzmanı olarak çalışan bireylerin firmaları hakkında yenilikleri Facebook, Twitter veya eşi bir site üzerinden yayınlamaları yeterli olmamakla birlikte, geri dönüşü cılız bir etkinlik halini alabilir. Hedef kitleye cümbüşlü içerikler sunmak her sektör için muhtemel olmadığı gibi bazen de beklenmedik neticeler de doğurabilir. Bu misyonu alan bireylerin sosyal medyadaki zindeleri çok iyi kavraması ve idareyicisinin bilgisi güzergahında içerik paylaşımı yapması öneri edilir.

Sektöre göre sosyal medyaya ayırılması gereken zaman çok iyi değerlendirilmeli ve bu platformlardan çok büyük temenniler içerisine girilmemelidir. Misalin, bazı ilaç şirketleri ilaçların reklamlarını yapamadıkları için sosyal medyayı kullanarak bazı mevzularda ulusu bilgilendirmeyi sınarlar. Fakat bunun satışlara ne kadar tesiri olduğuna dair kimse sıhhatli bir rapor sunamaz. Online ve offline yapıları bir arada çalıştırmak ve pazarlamanın tesirini ölçmek pek de basit değildir.

Tamamen online yapılarda ise sosyal medyanın tesiri çok daha rahat ölçülebilir ama taktikler kitlenin temennilerini güzergahında oluşturulmalıdır. Bir sosyal medya uzmanın en büyük misyonu reelinde promosyon yaptığı platformdaki şahısları etkilemek ve bu trafiği çalıştığı işletmenin sitesine getirmektir. Promosyon emelli sunulan içeriğin yalnızca hoşlanılması yeterli değil, bireylerin bunu paylaşması ve işletmenin sayfasını ziyaret etmesi ehemmiyetlidir.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP