USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Son dakika: İzmir Atatürk Lisesi müdürü görevden alındı

Son dakika: İzmir Atatürk Lisesi müdürü görevden alındı
16 Mayıs 2018 16:42

Türkiye’nin köklü eğitim müesseselerinden İzmir’in Atatürk Lisesi’nde 13 Mayıs Pazar günü “müdür skandalı” yaşanmıştı.

Türkiye’nin köklü eğitim müesseselerinden İzmir’in Atatürk Lisesi’nde 13 Mayıs Pazar günü “müdür skandalı” yaşanmıştı. 12'nci sınıf talebelerinin mezuniyet balosunda ananesel olarak Onuncu Sene Marşı ve İzmir Marşı okunmak istenmişti. Mektep müdürü Selamettin Demirhan, ‘politik şov' iddiasında bulunarak, marşın okunmasına izin vermemişti.

Atatürk Lisesi müdürünün İzmir Marşı yasaklamasına karşı binlerce İzmirli müdürü protesto etti. FOTO: SÖZCÜ

Atatürk Lisesi müdürünün İzmir Marşı menetmesine karşı binlerce İzmirli müdürü protesto etti. FOTO: LAFÇI

Fakat talebeler  mektep müdürünün yasağını tanımamış ve kep atma töreni esnasında hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söylemeye başlamıştı. Talebeler “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı atmıştı. Bunun üzerine Demirhan sahneye çıkarak mikrofondan talebelere müdahale etmiş, “Ben bu mektepte mektep marşından başka bir marş söyletmem. Başka slogan attırmam” demişti. Talebeleri mektep müdürünü yuhalayarak protesto etmiş ve İmzir Marşı’nı tekerrür söylemişti. Müdür Demirhan da talebelerin sesini bastırmak için hoparlörlerden yüksek sesli pop müzik yayını başlatmıştı.

ALAKALI HABERLise müdürünün İzmir Marşı skandalıLise müdürünün İzmir Marşı skandalı

İKİ BİREY MEKTEBİN KAPISINA DAYANDI

Olay görüntüleri İzmir’in yanısıra yurt genelinde geniş akustik uyandırmıştı. Mektep müdürüne tepki gelişti. Bugün Atatürk Lisesi önünde bir araya gelen binlerce yurttaş protestoda bulundu, Selamettin Demirhan’ın misyondan alınmasını istedi. Atatürk Lisesi Mezunları Derneği tarafından organize edilen eyleme CHP İzmir Şehir Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir Şehir Başkanı Koray Ükünç, CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel ve milletvekili aday adayı Kani Beko ile çok rakamda yurttaş katıldı. Yurttaşlar hep beraber İzmir Marşı ve Onuncu Sene Marşı’nı söyledi, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı.

Atatürk Lisesi müdürünün İzmir Marşı yasaklamasına karşı binlerce İzmirli müdürü protesto etti.

Atatürk Lisesi müdürünün İzmir Marşı menetmesine karşı binlerce İzmirli müdürü protesto etti. FOTO: LAFÇI

VALİDEN “MÜDÜRÜ MİSYONDAN ALIN” TALİMATI

İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın mektep müdürü Selahattin Demirhan'ın misyonundan alınması için yönerge verdiğine söyledi.  Bayır, “Size bir söz verdik. 40 dakika evvel vekilimiz Atila Sertel ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın yanındaydık. Gidişatı kavrattık. Başkaları da başka şeyler anlatmış. Bizim anlatmamız üzerine telefonu yanımızda kaldırdı. Şehir Ulusal Eğitim Müdürü'nü aradı. ‘Şipşak bu müdürü misyondan alacaksın' direktifini verdi. Bu büyüme yanımızda yaşandı. Yarın medyaya fotoğrafı haber düşer. Şayet bu müdür misyondan alınmazsa çabamız devam edecek. Ancak Valimiz, şu an Müdürü misyondan almıştır” dedi. Bayır'ın söylemesi protestocular tarafından keyifle karşılandı. Mektep müdürü hakkında soruşturma açıldığı da bildirili.

Atatürk Lisesi müdürünün İzmir Marşı yasaklamasına karşı binlerce İzmirli müdürü protesto etti. FOTO: SÖZCÜ

Atatürk Lisesi müdürünün İzmir Marşı menetmesine karşı binlerce İzmirli müdürü protesto etti. FOTO: LAFÇI

“MESULLER ŞİPŞAK HESAP VERMELİ”

Atatürk Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Murat Saraç basın söylemesini okudu. Söylemede şöyle denildi :

“13 Mayıs Pazar akşamı mektebimizde reelleştirilen 130. Sene mezuniyet merasiminin bitiminde genç mezunlarımızın marş söylemelerini yasaklamaya çalışılması gençlerin ve velillerin haklı olarak tepki göstermesine neden olmuştur. Mezunlarımızın ve velilerimizin bu mutlu gününde böyle bir hadisenin yaşanmasından dolayı son derece trajik olduğumuzu belirtir ve öğrenilmesini isteriz ki kurtuluş savaşının sembolsel kenti İzmir’in kalbinde yer alan İzmir Atatürk Lisesi, düşüncesi serbest, vicdanı serbest, irfanı serbest insanların yetiştiği 130 senelik dev bir çınardır ve Atatürk’şöhret ismini şerefle taşıyan mektebimizden mezun olan herkes Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerinin natürel birer neferi askeridir. Bu gençler hayatları süresince, yurdumuzu muasır uygarlıklar sınıfına çıkarmak için çalışacak ve savaşacaklardır. Hepsi 99 sene evvel bütün de bugün Samsun’a doğru yol alan Bandırma vapurunda ki mert vicdanların ruhunu ve azmini taşımaktadırlar. Bu anlamlı gençlerin heyecanla söyledikleri ecdadımızın canlarıyla kanlarıyla kazanılan Kurtuluş Savaş’ına, yanmış devrilmiş Anadolu’nun küllerinden kurulmuş Cumhuriyet’e, bırakılmaz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e adanmış marşların altında politik nedenler aramak bu ülkenin geleceğini şekillendirecek gençleri slogan attıkları iddiasıyla bastırmaya, susturmaya çalışmak abeste iştigaldir, basiretsizliktir. Mesulleri bunun hesabını kesinlikle vermelidir hem de şipşak vermelidir.”

ALAKALI HABERİzmir Marşı'nı yasaklayan müdüre tepkiİzmir Marşı'nı meneden müdüre tepki

Yaşananların ardından Ulusal Eğitim Bakanlığı da harekete geçti ve mektep müdüründen hadiseye ait bilgi anekdotu istedi. Demirhan, bilgi anekdotunda, “Yaşananlar ve yapılanlar tarafıma yöneltilen karalama teşebbüsü, kişiliğimi hırpalamaya müteveccih faaliyet” dedi.  Yapılan analizin arından Mektep müdürü Selamettin Demirhan’ın misyondan alındığı belirtildi.

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP