USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Sanal Ofis Nedir ve Kiralamak Mantıklı Mıdır?

Sanal Ofis Nedir ve Kiralamak Mantıklı Mıdır?
29 Nisan 2018 03:18

Sanal büro kiralama ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan ve bir çok yerli ve yabancı şirket tarafından da tercih edilen bir iş modelidir.

Sanal büro kiralama ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşan ve bir çok yerli ve yabancı şirket tarafından da tercih edilen bir iş modelidir. Maliyetlerin basmakalıp büro kiralamaya göre düşük olması ve bir çok hizmet paklik, çay servisi, kargo gibi için personel çalıştırmaya gerek dinlenmemesi suratından yeni kurulmuş şirketler için ideal bir çözümdür. Sanal büro kiralamayı düşünüyorsanız bu yazımıza kulak verin.

Neden Sanal Büro Kiralamalıyım ?

Türkiye’de kurulmuş bir işletmenin kesinlikle bir adresi olması gerekmektedir. İlk kere iş kuruyorsanız maliyetlerinizi olası oldukça düşük yakalamanız önerilir. Basmakalıp bir apartman dairesini büroya çevirmek senelerdir ülkemizde uygulanan bir usuldür fakat stopaj, paklik fiyatları, güvenlik hizmetleri, internet, su, ısınma ve ödenti fiyatları yeni kurulmuş bir firma için ciddi bir külfet olabilir. Sanal büro kiralayan şirketler hem kiralama değerini Katma Değer Vergisi’ye atar, hem de yukarıyada bahsettiğimiz fiyatları kiralama hizmetinin içinde alır; başka bir deyişle ekstra bir fiyat ödemez. Ayrıca başlangıç kalemlerini oluşturan mobilya alınması ve dairenin döşenmesi ile alakalı oluşan giderlerden de kurtulunmuş olunur. 

Türkiye’de sanal büro hizmeti veren şirketler genellikle en iyi lokasyonlarda hizmet vermektedirler. İstanbul gibi bir kentte bu prestij açısından çok ehemmiyetlidir zira yeni kurulmuş bir işletmenin iyi bir bölgede konumlanması, o şirkete olan iş müracaatlarının da rakamını pozitif istikamette etkilemektedir. Aynı biçimde alıcılarla buluşma yapmak istediğiniz zaman da pozitif bir irtiba yaratabilirsiniz. 

Sanal Büro Ne Gibi Şirketler İçin Uygun ?

Sanal büro hizmeti veren şirketler genellikle hizmetlerini değişik koliler olarak sunduğu için firmanızın iş modeline göre uygun kutuyu seçmeniz gerekmektedir. Özellikle mali müşavirlik, danışmanlık, avukatlık gibi tek başına hizmet vermeyi tasarlayan bireyler için başlangıç kolileri kullanılabilir. Başlangıç kolileri genellikle kargo hizmeti, telesekreter hizmeti ve belirli bir müddet büro kullanımı ile hudutlandırılmaktadır. Gelişmiş koliler ise tamamen size ait bir büro ve öbür tüm hizmetleri içermektedir. Gelişmiş koliler m2’ye vurduğunuz zaman basmakalıp bir büroya göre daha pahalıya gelebilir zira düşündüğüz zaman büro artık pek de sanal olmaktadır.

Sanal Büro Kiralamanın Bedeli Nedir ?

Yukarıyada da bahsettiğimiz gibi koli tercihi ve lokasyon maliyeti tanımlayan en ehemmiyetli etkenler. Koli maliyetleri arasında şirketten şirkete çok ciddi uçurumlar ne yazık ki olabiliyor. Bu surattan bu hizmeti veren şirketlerin maliyetlerini ve verdikleri hizmetlere nelerin fiyat dahilinde olup olmadığını iyi bilmenizi öneri ederiz. Misal vermek gerekirse; bir adresim olsun ve kargolarım da saklansin diyorsanız, maliyetler genellikle aylık $150-$350 ortamında olabilir. Ben tüm hizmetlerden faydalanmak istiyorum ve bir de 2 karakter bir bürom olsun diyorsanız yalnızca Büyükdere Sokağı üzerindeki plazalarda dahi maliyetler aylık $800-$4000 arasında farklılık göstermektedir. Genellikle yüksek fiyatları ödeyen şirketler yabancı tebaalı ve prestije umursadıkları için bu sayıları görmeniz gayet olağandır.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP