USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Rezidanskondu sınavı

Rezidanskondu sınavı
29 Nisan 2018 04:10

İstanbul’un en bedelli lokasyo­nu olan Zincirlikuyu'da yasalar ve imar mevzuatı yok sayılarak inşa edilen Çiftçi Towers'taki kanunsuzlukları LAFÇI ilk olarak 9 Haziran 2014'te gündeme getirdi.

İstanbul’un en bedelli lokasyo­nu olan Zincirlikuyu'da yasalar ve imar mevzuatı yok sayılarak inşa edilen Çiftçi Towers'taki kanunsuzlukları LAFÇI ilk olarak 9 Haziran 2014'te gündeme getirdi. O tarihten itibaren süreçle alakalı yaptığımız rakamsız habere rağmen; mahallî istikamete­timler, hükümet ve yargı gözlerini yumdu ve İstanbul Boğazı manzaralı, 46 katlı ve 180 metre uzunluğunda iki kule yükseldi. İmar tasarılarında ticaret idareyici merkez + turizm alanı olmasına karşın her biri milyonlarca dolar kıymetinde 308 lüks rezidans ve 4 katlı alışveriş merkezinin inşa edildiği projenin sahipleri Çiftçiler Holding ve Türkerler İnşaat ise haberlerimiz karşısında suskun kaldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor” sözleriyle dikkatleri üzerine çekmişti

Etraf ve Kentçilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “En büyük hırsızlıklar, makûsluklar, belalar imardan geliyor” laflarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

İNŞAAT TAMAMLANDI, SUSKUNLUK BİTTİ

İstanbul Büyükşe­hir Belediye Mecli­si'nin CHP'li azası Taner Kazanoğlu, geçtiğimiz hafta Çiftçi Towers'taki yapılaş­mayı tekerrür gündeme getirdi ve İstanbul Megakent Beledi­ye Başkanı Mevlüt Uysal'ın cevaplaması istemiyle “Bu yapı ile alakalı İBB tarafından rastgele bir tadilat projesi onaylanmış mıdır? Tadilat projesi onaylanması istikametinde yüklenicinin veya arsa sahibinin tadilat projesi arzı var mıdır” diye sordu. Kozanoğlu'nun sualine yanıt Türkerler İnşaat'tan geldi. Bir basın söylemesi yapan firma, mimari proje tadilatı için 26 Mayıs 2017 günü Beşiktaş Bele­diyesi'ne müracaat ettiklerini ancak rastgele bir yanıt alamadıklarını belirterek, 12 Aralık 2017 tarihinde Etraf ve Kentçilik Bakanlığı İstanbul Şehir Müdürlüğü'nün kapısını çaldıklarını bildirdi.

ÖZHASEKİ: KİMSE KAPIMIZI ÇALMASIN

Çiftçi Towers'ın sahiplerinin Beşiktaş Belediyesi'nin vermediği yapı tadilat ruhsatını İstanbul Etraf ve Kentçilik Şehir Müdürlüğü'nden alıp alamayacağı merak ediliyor. Zira, 3 Şubat 2017'de İstanbul'da gazetecilerle bir ara­ya gelen Etraf ve Kentçilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hiç kimse eline tapusunu, parselini alarak Ankara'ya kadar gelmesin. Hele hele de yoğunluk istemesin” demişti. Tasarı yapma yetkisinin belediye meclislerinde olduğunu ve böyle devam etmesi gerektiğini, tasarıların şayet tek elden yürütülmemesi gidişatında imar kaosu çıkacağını söyleyen Özhaseki, “Eline parselini alarak yoğunluk, azıcık yüksek kat, azıcık değişik şeyler isteyen hiç kimse kapımızı çalmasın. Onların hiçbir işini yapmayacağız. Bunu sarihçe duyuru ediyoruz.” dedi. Özhaseki'nin bu laflarının artta durup durmayacağı ilerleyen günlerde emin olacak.

EMSALSİZ RANT

Çiftçi Towers'ın mevcut yapı ruhsatı ve eklerine uygun olarak inşa edilip edilmediğinin denetlenmesi gerekiyor

Çiftçi Towers'ın mevcut yapı ruhsatı ve eklerine uygun olarak inşa edilip edilmediğinin sorgulanması gerekiyor.

İstanbul Boğazı Etkilenme Bölge­si'nde kaldığı için yapılaşmanın kı­sıtlandığı bir alanda bulunan Çiftçi Towers'ta ticari alanlara sağlanan fazla inşaat hakkıyla ev yapa­rak ekstra rant elde elde edildi. Ayrıca yasanın getirdiği hudutla­malar bir kenara vazgeçilerek 180 metre yüksekliğinde 46'şar katlı iki kulesinde 308 rezidans inşa edildi. 2960 rakamlı Boğaziçi Kanunu'nun 10. maddesinde, ‘Boğaziçi alanında ve etkilenme bölgesinde kalan bir arazi üzerinde en fazla 15.5 metre yüksekliğinde 5 katlı ev alanı inşa edilebilir' diye yazıyor. Apart otel ruhsatı alan ve günlük olarak kiralanması gereken Çiftçi Towers'taki yapılar ise bağımsız bir birim haline olarak satılıyor.

AVM İÇİN YAYILDILAR

Çiftçi Towers'ın yükseldiği 23 bin 859 metrekarelik arazinin imar tasarılarına göre, yüzde 40 olması gereken taban alanı kat rakamı ise yüzde 87 seviyesine kadar yüksel­di. Parselin neredeyse tamamında yapılaşmaya gidilerek mevzuata ters inşaat yapıldı. Zemin kat ve altında kalan 9 bodrum katı içeren bu inşaat alanı emsale dahil olmadığı için proje sahipleri milyonlarca dolar rant elde edecek.

PARK ALANI PARK OLACAK MI?

Çiftçi Towers inşaatının baş­lamasının ardından park alanı olarak kamuya terk edilen 9 bin 766 metrekarelik arazinin 5 bin 966 metrekaresi Çiftçiler Oto­motiv tarafından lüks araba satışları ve bakımının yapıldığı bir kuruluş haline getirildi. 3 bin 800 metrekare ise şantiye olarak kullanılıyor. Milletin kul­lanımına açılması gereken 10 dönümlük park alanının sonucu bilinmeyenliğini koruyor.

21szt06a

Herkes yasalara uyacak

İBB Meclisi'nde, Çiftçi Towers'la alakalı verdiği önergeye “Ne mak­satla hareket ettiği emin olmayan bireylerce asıl dışı iddialar” diye söyleme yapan Türkerler Antre­ding'e cevap veren Avukat Taner Kazanoğlu “Bu şehre hıyanet edil­mesine izin vermeyeceğiz. Sen de yasaya uyacaksın, ben de” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Biz bu kente hıyanet ettik, hâlâ da hıyanet ediyoruz, ben de bundan mesulüm” laflarını andırdıran Kazanoğlu, “Firari bir yapılaşma varsa ve müdahale edilmiyorsa kabahat bülteninde bulunacağız” diye konuştu.

basliksiz-5

Hazinedar göz yumdu teftiş için top Doğaç'ta

Murat Hazinedar'ın İçişleri Bakanlığı tarafından misyondan uzaklaştırılmasının ardından Tahir Doğaç, Beşiktaş Belediyesi Başkan Vekili oldu. Kamuoyu, Hazinedar'ın göz yumduğu Çiftçi Towers'a ilerleyen günlerde Doğaç'ın iskan yapı kullanım izni verip vermeye­ceğini merak ediyor.

basliksiz-6

İmar tasarılarında “idareyici merkez + turizm alanı” ola­rak görünen ancak lüks rezidansların inşa edilip satıldığı proje için Beşiktaş Belediyesi'nin öncelikle Tapu Sicil Müdürlüğü'ne bildirim yaparak projenin ev emelli kullanıma dönüştürülme­sinin önüne geçmesi gerekiyor. Belediyenin fotoğrafı yazışmalarda “apart otel, büro, dükkan” inşaatı yapılacağı belirtilen projede, kat irtifakı veya kat mülkiyetine kurulmasının önüne geçmek için gayrimenkulleri tapu siciline, “turizm kuruluşu” ya da “yö­netici merkez” alanı ola­rak şirketi gerekiyor. Zira, geçici süreli konaklamalar için inşa edilen apart dairelerin, ev olarak kullanıl­ması ya da satılması yasa­lara ters. 3194 rakamlı İmar Kanunu'nun 3'üncü maddesinde “Rastgele bir saha, her ölçekte­ki tasarı temellerine, bulunduğu bölgenin koşullarına ve idaremelik kararlarına ters kasıtlar için kullanılmaz” kararı yer alıyor.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP