USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Renault ve Nissan birleşme kararı aldı

Renault ve Nissan birleşme kararı aldı
19 Mayıs 2018 04:32

Fransız araba işletmeyi Renault SA ile Japon Nissan Motor Co.

Fransız araba işletmeyi Renault SA ile Japon Nissan Motor Co. bugüne dek yapım ve satış alanında yaptığı ortaklığı, işletme konutluluğuna doğru götürme kararı aldı.

Renault ve Nissan birleşme kararı aldı

Renault mevcut vaziyette Nissan'ın yüzde 43'ünü elinde bulundururken, Japon araba üreticisi ise Fransız işletmesinde yüzde 15 hisseye sahip vaziyette.

PAYLAR YÜZDE 8.3 YÜKSELDİ

Bloomberg'in haberine göre birleşme haberinin ardından Renault'un payları yüzde 8,3 yükseldi. Böylece Renault payları 10 sene içerisindeki en fazla günlük yükselişini yaşamış oldu. Renault'un piyasa kıymeti yükselme sonrası 36 milyar dolara erişti. Öte yandan haberlerin ardından Nissan paylarında ise yüzde 2'lik bir eksilme oldu. Nissan'ın piyasa kıymeti 43 milyar dolara düştü.

Renault ve Nissan birleşme kararı aldı

İTTİFAKLA 10.6 MİLYON VASITA SATTILAR

Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors'un toplam satışları 2017'de bir evvelki seneye göre yüzde 6,5 çoğalarak 10 milyon 608 bin 366 adede erişti. İttifakta şu modeller yer alıyor: Renault, Nissan, Mitsubishi, Dacia, Alpine, Lada, Infiniti, Venucia ve Datsun.

Renault-Nissan İttifakı Başkanı ve Üst İdareyicisi olan Carlos Ghosn, 1990'larda iflasın eşiğine gelen Nissan'ın tesirli maliyet kesintileriyle düze çıkmasında rol almıştı.

Kaynak: www.ensonhaber.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP