25°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Pralin nasıl yapılır?

Pralin nasıl yapılır?
16 Haziran 2016 06:00

Farklı lezzetlerin bir araya gelmesi ile hazırlanan pralinler, kendileri küçük ama lezzetleri büyük tatlardır.

Farklı lezzetlerin bir araya gelmesi ile hazırlanan pralinler, kendileri küçük ama lezzetleri büyük tatlardır. Bu küçük ama farklı tat ile misafirlerinize kendilerini özel hissettirebilirsiniz.

MALZEMELER

Çikolata Kalıpları (Pralin)
Kalıp Çikolata
İsteğe Göre Dolgu Malzemesi
Krema Torbası
Spatula
Kağıt
Eldiven

Öncelikle parmak izleri oluşmaması için eldivenlerimizi takıyoruz ve bir tencere üzerinde benmari usulü ile kalıp çikolatamızı eritiyoruz.

Çikolata kalıplarımızı ortalama 20 derece sıcaklığa getirip, eritilen çikolatayı ılıdıktan sonra bir spatula yardımıyla kalıpların üzerinde gezdiriyoruz.

Tüm gözlere çikolata dolması sağlandıktan sonra, fazla çikolata yine spatula kullanılarak dökülür ve gözlere eşit miktarda çikolata koyulduktan sonra, arta kalanı kalıp ters çevrilerek dökülür.

Spatula ile kayıp sıyrıldıktan sonra, kalıp açık yüzeyi zemine gelecek biçimde bir kağıdın üzerine kapatılır.

Bu şekilde 5 dakika süreyle çikolatanın akması sağlanır ve kalıp kenarları sıyrıldıktan sonra çikolatanın kalıp haline gelmesi için yaklaşık 10 dakika süreyle buzdolabında bekletilir.

Bu esnada dolgu malzemesi hazırlanır. Dolgu malzemesi sıradan bir krema olabileceği gibi, çeşitli meyve aromalı kremalarda olabilir.

Dilerseniz dövülmüş Antep fıstığı, ceviz gibi kuruyemişlerle dolgu için daha koyu kıvamlı kremalarda hazırlayabilirsiniz.

Hazırlanan dolgu malzemesi krema torbasına konur ve dolaptan alınan kalıba kenarlara 2 mm kalacak biçimde her göze sıkılır.

Dolgunun fazla sıcak olmaması oldukça önemlidir ve ideal sıcaklığı oda sıcaklığıdır. Yapılan dolgunun oturması beklenir. Ardından eritilmiş çikolatadan her bir pralin göze azar azar dökülür.

Kalıbın üst kısmı spatula ile düzlenir ve bu şekilde buzdolabında yaklaşık olarak 30 dakika bekletilir.

Son olarak dolaptan alınan kalıp ters çevrilerek temiz bir kağıt üzerine ters çevrilir ve hafif vuruşlarla pralinlerin kalıptan ayrılması sağlanır.

Hazır hale gelen pralinler servis tabağına alınarak servise hazır getirilir.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP