USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Portekiz emlakta Türklerin radarında

Portekiz emlakta Türklerin radarında
04 Mayıs 2018 08:56

Portekiz'in en büyük gayrimenkul geliştiricisi olan Libertas & Portekiz'de Konut'in Türkiye tanıtımında pazarı ve Türklerin alakasını değerlendiren İdare Heyeti Başkanı Pascal Goncalves, Portekiz'de ülke genelinde gelişmesini sürdüren inşaat sektöründe ev maliyet endeksinin 201.

Portekiz'in en büyük gayrimenkul geliştiricisi olan Libertas & Portekiz'de Konut'in Türkiye tanıtımında pazarı ve Türklerin alakasını değerlendiren İdare Heyeti Başkanı Pascal Goncalves, Portekiz'de ülke genelinde gelişmesini sürdüren inşaat sektöründe ev maliyet endeksinin 2016'dan 2017'ye yüzde 10 çoğalış gösterdiğinin altını çizdi.

Goncalves, Portekiz ülke ekonomisinin her sene vasati %2,7 oranında, turizmin ise %17 oranında sihrime göstermesine bağlı olarak da yatırımların ciddi oranda çoğaldığına dikkat çekti. Özellikle yurttaşlık ve yatırım seçeneği olarak Türkiye'den yoğun alaka gördüklerini vurgulayan Goncalves, Türkiye'nin Golden Visa'ya hak kazanan yatırımcı sıralamasında beşinci ülke olduğunu ve yıl sonuna kadar Çin ve Brezilya'dan sonra üçüncü ülke konumuna yerleşebileceğini vurguladı. 2018 Mart'a kadar Türkiye'den yatırım yoluyla alınmış Golden Visa rakamı 188.

Küreselleşen dünyayla doğru orantılı olarak değişen günlük alışkanlıkların yanı gizeme, yatırım alışkanlıkları da süratle başkalaşıma uğruyor. Ananesel yatırımlara seçenek olarak yeni yatırımlar, inşaat ve turizm sektörleri süratle değerlenen, Golden Visa avantajıyla değişik alternatifi de sunan ülkelere doğru kayıyor. Türk kültürüne yakın atmosferiyle rağbet gören Portekiz'de hayat ve yatırım mevzusunda danışmanlık veren vasıtayı müesseseyi Portekiz'de Konut ile Türkiye pazarına giriş yapan Portekiz'in en büyük gayrimenkul geliştiricisi Libertas, Türkiye'de ilk tanıtımını İstanbul Soho House'da asıllaştırdı. Portekiz Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Celeste Mota ve Portekiz'de Konut & Libertas İdare Heyeti Başkanı Pascal Goncalves konut sahipliği ile asıllaştırılan tanıtımda iş dünyasından adlar ağırlandı.

Tanıtımda konuşma yapan Celeste Mota, ‘Google, Mercedes, Vodafone, Siemens gibi evrensel işletmelerin de muhtelif idare ünitelerini konumlandırarak yeni iş imkânları yarattığı Portekiz, hayat emelli yatırım seçeneği arayanlar için de öne çıkıyor. Ayrıca turizm kazançları ile de Portekiz ve özellikle Lizbon, kesintisiz yükselen bir grafik çiziyor.' dedi. Turizm kazançları günden güne çoğalış gösteren dünyanın en tehlikesiz 3. ülkesi olan Portekiz, gayrimenkul kıymet çoğalışının yanı gizeme turizm emelli kullanılan garanti kira kazançlı projelerde de yatırım ihtimali sunuyor.

500 bin euro'luk nakit yatırıma Golden Visa ve AB yurttaşlığı hakkı

Golden Visa veren ülkeler arasında Portekiz, Türkiye'deki kumpası bozmadan, senede yalnızca 7 gün ülkede kalarak yurttaşlık sürecini bitirmeye imkân sağlaması ile değişikleşiyor. Alıcıya uzun soluklu hizmet sunan Portekiz'de Konut, Golden Visa emelli ev alımında ev tercihi, banka harekâtları, legal müracaat süreci, gayrimenkulün işletilmesi ve satış sonrası hizmetler de dahil olmak üzere süreci tamamen yatırımcı yararına idarıyor. Sürecin her evresinde kendi dilinde faal takviye alan yatırımcılar, Portekiz'de Golden Visa & AB yurttaşlığı mevzularında istedikleri an şahsi danışmanlık alabiliyor.

Avrupa'da seans ve çalışma iznini içeren Golden Visa'ya müracaat koşulu olarak toplam 500 bin Euro'luk bir veya birden çok gayrimenkul yatırımı yapılması gerekiyor. Golden Visa, müracaat yapan bireyin yanı gizeme, eşini, 18 yaşını doldurmamış çocuklarını, 18 yaş üzeri çalışmayan, eğitim yaşamına devam eden ve bekar olan çocuklarını, hatta muhakkak koşullarla ebeveynlerini de içerebiliyor. Oturma ve çalışma izni sağlayan Golden Visa, Schengen bölgesinde özgür dolaşım hakkını da kapsıyor.

Kültür yapısı, kent manzaraları, hatta insanları ile ‘İstanbul'un ikizi' olarak adlandırılan Lizbon, yatırım ve hayat için de Türklerin ilgisine sürüklüyor. Lizbon'un yedi tepeli oluşu, içinden geçen akarsuyla kentin iki yakaya ufalanmış olması, köprüleri, yemek kültürü, kabahat unsurlarının en aza indirgenmiş olması ve aile hayatı Türkleri kendi vatanlarındaymış hissi ile kucaklıyor. Ayrıca, ucuz maliyetli yüksek hayat konforu ile öne çıkan Lizbon, eğitim imkânları, iş fırsatları ve sıhhat hizmetleri ile de dikkat çekiyor.

Globalleşen dünyada yurtdışı ev alımlarında çoğalış yaşanıyor

Liberas'a bağlı vasıtayı müessese olarak Portekiz'in değişik lokasyonlarında değişik özelliklere sahip, getiri ve kıymet çoğalışı potansiyeli yüksek projelerle alakalı mal edinimi ve süreç yönetimi mevzusunda danışmanlık veren Portekiz'de Konut, Türkiye'deki yatırımlara seçenek yaratıyor. Ağırlıklı olarak Lizbon'da proje geliştiren Libertas, aynı zamanda Seixal ve Algarve bölgelerinde oldukça etkin. Projelerin yüzde 80'inin proje müddetince satışı bitiriliyor. Bağlı bulunduğu gayrimenkul geliştiricisi Libertas harici öteki tüm projeler için de danışmanlık veren Portekiz'de Konut, özellikle çocuklarının geleceğine ülke dışında bir seçenek arayan yatırımcıların ilgisine sürüklüyor.

Turizm emelli kullanılan projelerde yatırımı özellikle Golden Visa almak isteyen, yaşadıkları kenti terketmeden garanti kira kazancı elde etmek isteyen genç aileler tercih ediyor. Garanti kira kazancının yanı gizeme gayrimenkul kıymet çoğalışı muhafaza etmeye imkân sağlayan turizm projeleri uzaktan idare tasayı olmadığı için yabancı yatırımcının alakasını sürüklediği gibi, Portekiz'lilerin de tercih ettiği yatırım vasıtayı olarak öne çıkıyor. Portekiz genelinde ev maliyet endeksi 2016'dan 2017'ye %10 çoğalış gösterirken turizm emelli kullanılan projelerde buna ek olarak senede %4 kira getirisi 10 gün kullanım hakkı ile Avrupa’da basit yatırım yapılabiliyor.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP