24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir?

Pazarlama ve Satış Arasındaki Farklar Nedir?
29 Nisan 2018 06:59

Pazarlama, bir hizmet veya mahsulün satılabilmesine olanak oluşturacak bir pazarın ebatlarını kavramak ve o pazara göre bir ekip taktikler maliyet siyaseti tanımlama, markalaşma, mahsul özellikler gibi geliştirmektir.

Pazarlama, bir hizmet veya mahsulün satılabilmesine olanak oluşturacak bir pazarın ebatlarını kavramak ve o pazara göre bir ekip taktikler maliyet siyaseti tanımlama, markalaşma, mahsul özellikler gibi geliştirmektir. Satışı kapatarak bir uyuşma yada sözleşme imza atmak için yapılan her şey ise satış sürecidir. Her ikisi de zaferli bir iş için lüzumludur ve biri olmadan ötekisinin bir anlamı yoktur. Stratejik olarak iki metodu da birleştirmeyi muvaffak olduğunuzda ortaya zaferli bir iş çıkarabilirsiniz. Bunun yanında şayet gayretleriniz balansı gözetmiyorsa gelişmeniz ihtimalsizleşir.

Pazarlama tekniğiniz firmayı olduğunuz mahsuller için temennileri karşılamak ve ikna etmek ismine yaptığınız tüm ölçümleri içerecektir. Bu, satışa giden yolda hazırlanan iletiler, reklamlar, ulusla ilişkiler, maliyet siyaseti, mahsul özellikleri ve markalaşmayı kapsar.

Satış süreci ise şahıslar arası bağlantıdır. Genelde birebir buluşmalar, telefon görüşmeleri ve ağlarla yapılmaktadır. Sizi temenniler ve alıcıyla karşı karşıya getiren ve mesafe yerine şahsi seviyede işleyen her şeydir.

Bir hizmet veya mahsulü pazarlarkensatarken, satışa giden süreç hakikatinde sekiz şahısla bağlantıya geçtiğinizde başlar. Şayet bu safhayı zaferle yapabilirseniz, soğuk bir aşamadan daha sıcak aşamaya geçebilir ve temennileri ilerletebilirsiniz. Satışlar sıcaklaştığında ve tavana vurduğunda satış profesyonelleri için satışı kapatmak çok daha basittir.

Yukarıyadaki söylememde gördüğünüz üzere satış ve pazarlama için seviyeyi ilerletmek çoklu irtibattan geçmektedir. Bu surattan pazarlamayla satışı birleştiren bir taktiği takip faktörüz son derece ehemmiyetlidir. Bu sizin soğuk, sıcak ve yakıcı seviyelerinin hepsini aşmanızı sağlayacaktır. Tam bunlar denge ile alakalıdır.

Pazarlamayla Satış Tekniğinizi Nasıl Birleştireceğinizi Biliyormusunuz?

Birkaç dakikanızı ayırın ve temenniler listenizle veritabanınızı soğuk, sıcak ve yakıcı seviye emellerinize göre kategorilere ayırın. Daha sonra oturup her grup için nasıl strateji izleyeceğinizi tanımlayın.

Misalin alttaki metotları sınayabilirsiniz:

Soğuk Yol Taktiği: Direk e-posta gönderin veya özel promosyonlar teklif edin. Bunu özellikle internet şirketleri çok sık yapar. Misalin, Markafoni.com, Hepsiburada.com ve Gittigidiyor.com

Sıcak Yol Taktiği: Telefon edin, satış mektubu gönderin veya özel seminer ve eğitimler tasarlayarak sıcak seviyenin muvaffak olunması için hepsini bir araya toplayın. Bu da direk satış temsilcilerinin irtibat yeteneğine bağlıdır. Misalin

Sıcak seviyeye geldiğinizde satışların kapatılma sürecini de başlatmalısınız. Bir yerde temenniyi karşıladığınızda bunu yapmak basit olacaktır. Bunu birebir görüşmelerle, sunumlarla, değerlendirmelerle veya sözleşmeyle yapabilirsiniz.

Pazarlama veya Satışlardan Memnun Değilseniz?

Yetersiz olduğunuz güzergahlarda bir ortağa sahip olmak genelde zaferli olmak için iyi bir seçenektir. Bunu alakalı alanlarda ortaklık vererek, bayilik oluştururak veya satış temsilcisi alarak yapabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın: Satış yeteneği yüksek olan şahıslar genelde pazarlamadan pek de iyi kavramazlar! Bu dediğim şey size çok tuhaf ve absürt gelebilir zira ülkemizde pazarlamacı denilen şahıs hakikatinde pazarlamadan mesul şahıs değildir. Başka Bir Deyişle pazarlama strajelerini ya siz oluşturmalısınız ya da bulunduğunuz sektörde deneyim sahibi olan başka bir bireyi bulmanız lüzumludur. Şayet piyasaya yeni bir mahsul çıkarmayı tasarlıyorsanız ve bütçenizin büyük bir kısmını alacağınız satış temsilcilerine göre ayarladıysanız tekerrür düşünmenizi öneri ederim. Satış, pazarlamanın yalnızca bir ayağıdır ve değişik pazarlama unsurları reklam, pazar araştırması gibi bütçenizi ciddi anlamda zorlayacaktır.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP