18°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Ruhani'den Turmp'a: Pişman Olursun

Ruhani'den Turmp'a: Pişman Olursun
08 Mayıs 2018 12:33

İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletlerinin nükleer uyuşmayı ihlal etmekten pişman olacağını, şayet böyle bir şey olursa İran'ın bir haftadan az zamanda buna yanıt vereceğini söyledi. "BU UYUŞMAYI İHLAL EDERSENİZ PİŞMAN OLURSUNUZ" Ruhani, Tahran'da Ulus.

İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletlerinin nükleer uyuşmayı ihlal etmekten pişman olacağını, şayet böyle bir şey olursa İran'ın bir haftadan az zamanda buna yanıt vereceğini söyledi.

"BU UYUŞMAYI İHLAL EDERSENİZ PİŞMAN OLURSUNUZ"

Ruhani, Tahran'da Ulusal Nükleer Teknoloji Günü ile alakalı bir konferansta yaptığı konuşmada "Bu uyuşmayı ilk ihlal eden biz olmayacağız fakat şunu çok iyi öğrensinler ki şayet onu ihlal ederlerse bundan pişman olacaklardır" dedi. Ruhani konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz onların varsaydıklarından çok daha iyi hazırız. Şayet bu uyuşmayı ihlal ederlerse bir haftadan daha az bir zamanda neticeyi göreceklerdir."

12 MAYIS'A KADAR UYUŞMADAN ÇIKMAKLA TEHDİT ETMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran'ın nükleer ve füze programlarına karşı yeni yaptırımlar uygulanmaması halinde İran'la yapılan nükleer uyuşmadan 12 Mayıs'a kadar çıkmakla tehdit etmişti.

"15 AY İÇİNDEKİ BASKILARA KARŞIN UYUŞMA SAPASAĞLAM KALDI"

İran Devlet Başkanı Ruhani, mevzu ile alakalı yaptığı söylemede, "Bu beyefendi Amerika Birleşik Devletlerinde misyona geldiği 15 ay içinde bir hayli inişli çıkışlı iddia ve tutumlarda bulundu. Ancak, nükleer uyuşmanın esası o kadar eforlu ki, 15 ay içindeki baskılara karşın uyuşma sapasağlam kaldı" dedi.

UYUŞMAYA TARAF OLAN ÜLKELER İTİRAZDA BULUNMADI

Uyuşmaya taraf olan İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, Rusya ve Avrupa Birliğinin tamamı, Beynelmilel Atem Enerji Kuruluşunun İran'ın vaatlerine bağlı kaldığı raporuna rastgele bir itirazda bulunmadı.

TRUMP KARARINI BUGÜN AÇIKLAYACAK

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Twitter'dan yaptığı söylemede, "İran uyuşmasıyla alakalı kararımı bugün saat 14.00'da Beyaz Saray'da söyleyeceğim." ifadesini kullandı.

Trump, İran'la Anlaşmanın Devamıyla İlgili Kararını Bugün DuyuracakTrump, İran'la Uyuşmanın Devamıyla Alakalı Kararını Bugün Duyuracak Kaynak: www.haberler.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP