USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Nelson Mandela kimdir?

Nelson Mandela kimdir?
11 Mayıs 2016 10:50

Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918 Güney Afrika doğumlu ayrımcılık karşıtı aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi devlet başkanıdır.

Liseyi bitirdikten sonra Fort Heyr Üniversitesi'ne giren Mandela, burada okurken siyasi olaylara karıştığı gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Transkei'den ayrılarak Transvaal'a gitti. Burada bir süre madenlerde polis memurluğu görevinde bulundu. Bu sırada yarıda bıraktığı üniversite tahsiline uzaktan eğitim yoluyla devam etti. 1942'de Vitvaterstrand Üniversitesi'nin hukuk bölümünü bitirerek avukatlık yapmaya başladı. Ülkenin ilk siyah avukatı unvanını aldı.

Ocak 1962'de kendisine destek aramak için ülke dışına çıktı. Ülkeye dönüşünde arkadaşlarıyla birlikte, izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar ve suikastler düzenlemek iddialarıyla yargılandı ve 1964 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

DÜNYA'NIN EN ÜNLÜ MAHKUMU

Nelson Mandela, Güney Afrika'da 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980'li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu. 1990 yılında devlet başkanı De Klerk tarafından şartsız olarak serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı zaman 71 yaşındaydı.

Serbest bırakılmasına Güney Afrika siyahlarının yanında birçok beyaz da sevindi. Mandela'nın "Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim." demesi, halk arasında onu bayraklaştırdı.

1990'da hapisten çıkınca demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışmış ve kurmuştur. Bu yüzden bugün Mandela, bir özgürlük savaşçısı olarak kabul edilmektedir. 40 yıl içinde 100'den fazla ödül almıştır.

10 Mayıs 1994'te Güney Afrika'nın ilk siyah devlet başkanı seçildi. Güney Afrika'da, kendi kabilesindeki büyüklerin kendisine taktıkları ''Madiba''lakabıyla tanınmıştır.

Nelson Mandela, 5 Aralık 2013'te hayatını kaybetmiştir.

ÖZEL YAŞAMI

Mandela, ilk evliliğini 1944 yılında Evelyn Ntoko Mase ile yapmış, bu evlilikten iki erkek ve iki kız olmak üzere dört çocuğu olmuştur. 

İkinci evliliğini Winnie Madikizela ile yapan Nelson Mandela, üçüncü evliliğini 80. doğum gününde Graça Maçhel ile yapmıştır. 

ALDIĞI ÖDÜLLER

1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, 1962 yılında Lenin Barış Ödülü, 1979 yılında Nehru Ödülü, 1981 yılında Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1983 yılında UNESKO'nun Simon Bolivar Ödülü ve 1993 yılında De Klerk ile birlikte Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştür.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP