USD
13°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Nejat Birecik

Nejat Birecik
31 Mayıs 2016 09:13

1963 yılında İskenderun'da dünyaya gelen Nejat Birecik, Türk tiyatro oyuncusudur. Vekaleten Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü görevini yürütmektedir.

İlk ve Ortaokul eğitimini Karabük'te, lise eğitimini ise İskenderun'da tamamlayan Nejat Birecik, lise yıllarındayken gönül verdiği tiyatro eğitimi için İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro lisans eğitimini tercih etti.

Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Güngör Dilmen gibi usta tiyatrocuların öğrencisi oldu. Mezun olduktan sonra 1990-1991 yılları arasında Tiyatro Stüdyosu'nun kuruluşunda bulunduktan sonra Dormen Tiyatrosu'nda yaklaşık 5 yıl, ağırlıklı Fars türü oyunlarda görev yaptı. 1996 yılında kısa süreliğine ABD'ye gitti. Daha sonra televizyon dizilerine başladı. 2000 yılında Kenan Işık'ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi.

2004 yılında genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve yönetim kurul üyeliğine seçildi. 2007-2009 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini vekâleten atanan Birecik, 2009 yılında asaleten atandı ve 2012 yılına kadar sürdürdü. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejist Müşavir görevini genel sanat yönetmeni olan sanatçı daha sonra TRT Kültür Başdanışmanı görevini yerine getirdi.

2014 yılının Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nejat Birecik'i vekâleten Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne atadı

OYANDIĞI DİZİ, FİLM VE TİYATRO OYUNLARI

Tatar Ramazan, Seksenler, Çocuklar Duymasın, Canım Ailem, Erkek Tarafı, Maskeli Beşler İntikam Peşinde, Hababam Sınıfı Askerde, Güle Güle, Küçük ve Sonsuz Yürek, Koçum Benim, Yeditepe İstanbul, Şen Kahkahalar, Eyvah Kızım Büyüdü, Aşkın Dağlarda Gezer 
 

Birecik, ayrıca Rita isimli tiyatro oyunuyla 2008 Direklerarası En İyi Reji Ödülünü kazanmıştır.

ÖZEL HAYATI

2000 yılının Ağustos ayında Hilal Birecik ile evlenen oyuncunun Defne adında bir kız çocuğu vardır.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP