USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Modern baba kavramı

Modern baba kavramı
19 Haziran 2016 19:00

Bu yazımızda; babalar gününde modern baba nedir ve nasıl olmalıdır, sorularının yanıtlarını arayacağız.

Eğitim seviyesinin artması, modern yaşam şekilleri, gelişen teknoloji, değişen toplumsal yargılar derken, hayatımıza giren yeni kavramlardan bir tanesi de modern baba kavramı oldu. Modern hayatın bir getirisi olarak ortaya çıkan bu kavram için herkes farklı yorumlar getirebilir. Bu yazımızda; modern baba nedir ve nasıl olmalıdır, sorularının yanıtlarını arayacağız.

Geçmişe baktığımızda babaların çocukları ile arasında duvarlar vardı. Babalar çocuklarına sevgilerini göstermez, lafa gelince de ben içten seviyorum, hem büyüklerin yanında çocuk mu sevilir, saygısızlık olur denilirdi. Babalar çocuklarını kucaklarına almaz, bir sorun olduğunda çocuklarıyla konuşmaz, anneler ise “aman baban duymasın” gibi tepkiler verirdi. Gerçekten de bir evde çocuklarla ilgili bir durum olsa babalar en son duyardı. Tabi ki de bu normal bir şey değil. Babalar da en az anneler kadar çocukların yetiştirilmesinde, sorunların çözülmesinde, iletişimde sorumludur. Modern baba kavramı denilse de normalde olunması gereken baba modelidir. 

Otoriter baba kavramı artık eskilerde kaldı. Artık babalar çocukları ile arkadaş olabiliyorlar. Beraber vakit geçirip, duygusal ve diğer sorunları ile yakından ilgileniyorlar. Baba çocuk arasındaki ilişki gittikçe güçleniyor. Saygının korkudan geçmediğini artık hem çocuk hem de baba biliyor. Ekonomik nedenlerle anne çalışıyorsa ise babanın rolü daha da değişiyor. Baba evde çocuğu ile vakit geçiriyor, işi ile evi arasında dengeyi kurup, çocuklarına daha fazla vakit ayırıyor. Anne eve geldiği zaman diğer işlerle uğraşırken baba çocukları ile güzel vakitler geçiriyor.

Eskiden babalar çocukların kişisel bakımlarıyla da ilgilenmezlerdi. Fakat şimdiki modern babalar olarak tabir edilen babalar ise çocukların kişisel bakımlarıyla da bire bir ilgileniyorlar. Çocuklarıyla daha çok vakit geçiren babalarda annelerde olduğu gibi endişeler ve korkularda oluştuğu görülüyor. Üstlenilen sorumluluk çoğaldıkça baba ile çocuk arasındaki duygusal bağ daha da güçleniyor.

Büyüme dönemlerinde babalarını her daim yanında gören çocuklarda öz güven daha fazla oluyor. Modern baba olarak adlandırdığımız bu babaların, bu şekilde çocuklarının hayatlarında olması gelecek nesillerin baba olma konusunda daha bilinçli olacağının da sinyallerini veriyor.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP