21°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılmalı ve Püf Noktaları Nelerdir?

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılmalı ve Püf Noktaları Nelerdir?
29 Nisan 2018 07:36

İnsanlar uslu telefonlarından hoşlanıyor.

İnsanlar uslu telefonlarından hoşlanıyor. Caddede ya da bir alışveriş merkezinde yürüyorsanız, bir kahve iş yerinde ya da havaalanında oturuyorsanız, çevrenizdeki insanların yarısı cep telefonlarına bakıyor olacaktır. Türkiye’de uslu telefonların rakamı mucizevi bir biçimde çoğalıyor. Özellikle Android tabanlı mobil telefonlar maliyetlerinden ve özelliklerinden dolayı çok büyük rağbet görüyor.

Pew Internet Project raporuna göre Amerikalı erişkinlerin %83’ü bir cep telefonuna sahip ve %42’si Blackberry, iPhone ya da eşi bir telefon kullanıyor. Türkiye’deki cep telefonu kullanıcısı rakamı, popülasyonun %92.2’si gibi mucizevi bir orandadır. Uslu telefon kullananların %87’nin aygıtlarından internete ya da e-postalarına baktığını gösteriyor. Uslu telefon kullanıcılarının 2/3 ü bunu günlük olarak yapıyor. Bunun üstüne konutlarda kesintisiz internet ağı nasıl her zaman sarihse mobil iletişimler de her an mevcut durumdadır.

Günümüz uygulama kullanabilen harcayıcıları, hareket halindeyken şirket bilgilerinin az ve öz bir biçimde okumaya hazır olmasını istiyorlar. Internet’e ulaşabilen mobil aygıtların patlaması sayesinde siz ve alıcılarınız hareket halinde bağlantı kurabilirsiniz. Bu yazımızda alıcı etkileşimini destekleyen altı mobil pazarlama yolundan bahsedeceğiz:

1. E-postalarınızı Mobil Arkadaşı Yapın

Eskiden mobil aygıtlarda okunabilen e-posta pazarlaması iletmek ihtiyari olsa da günümüzde bu bir lüzumluluktur. İleti başlığını kısa tutun ve markanızın ismini, fırsatı ve çağrıyı iletinin üst kısımlarında belirtin. E-posta tasarımınızı yazı açısından kolay ve hafif tutun ve işletmenizin web sitesine ya da Facebook sayfasına bir link sunun ki okuyucu daha fazla bilgi sahibi olabilsin.

2. Mobil Kullanıcılara İstediklerini Verin

Hubspot’a göre ABD uslu telefon kullanıcılarının %40’ı bir mağazada alışveriş yaparken maliyetleri telefonlarıyla karşılaştırıyor. Türkiye’de bu oran inanın çok daha fazla! Sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmezseniz, satış fırsatlarını kaçırabilirsiniz. En çok aranan bilgiler işletme çalışma saatleri, yeri ve tanım ve popüler özellikler kullanıcıların basitlikle bulabileceği önde ve ortada olmalıdır. Şayet mobil kullanıcılar satın alırken aradıkları bilgiyi bulamazlarsa bir yerlere tıklarlar ve kaybolurlar. Büyük olasılıkla de işlerini başka yerde hallederler.

3. Süratli Yanıt Kodları ve Kısa İletiyle Listelere Davet Edin

Perakende kuruluşunuza giren alıcılar büyük olasılıkla cep telefonlarını yanlarında taşıyor olacaklardır. İletişim listenizi alıcılara kısa ileti ya da e-posta ile, veya QR kodu okuyarak davet ederek genişletin. Kasanızın yanına bir işaret koyarak henüz alışveriş tecrübeyi tazeyken bu hareketi destekleyin.

Kısa ileti veya QR kod ile kayıt olan kullanıcılara özel için indirim kuponu ya da özel fırsatlar sunmak usluca bir fikirdir. Aynı zamanda iletişim listenizi oluştururken yazılı bir formdaki el yazısını çözüp, manuel olarak girmekten de kurtulacaksınız.

4. Hayran Kitlenizi Oluşturun

Sosyal olarak faal olan kullanıcılarınızın uslu telefonlarında Twitter ya da Facebook uygulamaları yüklü olacaktır. Sosyal medya dünyasında sizinle bağlantıya geçmelerini öneren bir tabela ya da poster ile ağınızı genişletebilir ve yeni takipçiler kazanarak işletmenizin görünürlüğünü çoğaldırabilirsiniz. Şahısların sizi takip etmeleri için iyi ve cümbüşlü içerik sunmanız çok önemlidir.

5. Yer Tabanlı Hizmetleri Kullanın

Şayet elle yakalanır ve gözle görülür bir şirket idarıyorsanız ya da bir aktifliğe konut sahibi olacaksanız, Foursquare veya Gowalla gibi yer tabanı GPS kullanan hizmetlerle alıcılarınızın “check-in” yapmalarını teşvik edin. Bu, alıcılarınızın sizi ne sıklıkla ziyaret ettikleri hakkında bilgi verecektir. Ayrıca şirketiniz hakkında başkalarıyla bilgi ve ipucu paylaşımında bulunmalarına da izin verir. Check-in’e özel fırsatlar vermek, bu alıcılara yapılabilecek en uslu pazarlama tekniklerinden biridir.

6. Hareket Halindekileri Değerlendirme Yapmaya Teşvik Edin

Hala şirketinizin içindeyken alıcıların tecrübeleri hakkında düşüncelerini paylaşmalarını teşvik edin. “Nasılız? Bizi bilgilendirin” yazan bir tabela koyun. Hatta Google Places, Mekanist.net veya TripAdvisor gibi şirketiniz hakkında değerlendirme yapabilecekleri sitelere yönlendirin. İşletmenizin Twitter’ını da yazmayı unutmayın ki alıcılarınız değerlendirmelere ilave edebilsin ve işletmenizi takip edebilsinler. Firmanız hakkında yazılan bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Yerden bağımsız olarak alıcıların ve firmaların bağlı halde olmalarını sağlayan pek çok yeni mobil teknoloji sarihe çıkıyor. Unutmayın: Tüm bu aygıtlar ve uygulamalar pazarlamanıza katkı sağlayabilir ama hepsi de alaka alanınızda olmamalıdır. Kim olduğunuzu ve alıcılarınızın nerede olduğunu iyi öğrenil. Daha sonra mahsulleri onlara pazarlayın. Mobil taktikler, pazarlama kutunuzun onlara daha basit iletilmesini sağlayacaktır.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP