28°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

MIPIM’de Türk şovu başladı

MIPIM’de Türk şovu başladı
29 Nisan 2018 01:09

Gayrimenkul alanındaki tüm hissedarların toplandığı MIPIM 2018'de Türkiye, 250 kuruluş ve 657 şahsiyet temsiliyetle sanki çıkarma yaptı.

Gayrimenkul alanındaki tüm hissedarların toplandığı MIPIM 2018'de Türkiye, 250 kuruluş ve 657 şahsiyet temsiliyetle sanki çıkarma yaptı. MIPIM 2018'de gayrimenkul ve mimarlık firmaları kadar kentler ve ilçeler seviyesinde katılım dikkat sürüklüyor.

Balıkesir, Beyoğlu, Bursa'dan Osmangazi, Gaziantep, Hatay, İstanbul ve Sivas'ın dev projeleriyle yer aldığı fuara dair en ehemmiyetli büyümelerden biri de Bakanlık seviyesinde temsiliyet oldu. Etraf ve Kentçilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Bakan Dayanakçısı Mehmet Ceylan'ın da katılımlarının olduğu fuarda beynelmilel etrafların dikkatle izleyeceği aktifliklerden biri de “İpek Yolu: Türkiye'den Dünyaya Açılan Kapı” Ana Seansı oldu. Bakan Özhaseki'nin açılış konuşmasını hakikatleştirdiği seansta küreselleşen dünyada yine gündeme gelen İpek Yolu coğrafyasında ortaya çıkan yeni yatırım fırsatları ve bu yönde İpek Yolu'nun bütün de merkezinde yer alan Türkiye'deki fırsatlar ele alındı. Öbür yandan Türkiye için tasarlanan B2B rakamı 4.000'e erişirken, B2B'lerin yoğunlaştığı coğrafyalar ise Avrupa, Ortadoğu, Asya, Uzakdoğu ülkeleri ve Rusya olarak ön tasarıya çıkıyor

Alkaş'ın Türkiye temsilcisi olduğu dünyanın en büyük ve ehemmiyetli gayrimenkul fuarı MIPIM 2018, kendi alanında dünyanın en iyilerini, iddialarını dünya çapına taşımaya kararlı gayrimenkul firmaları ve kentlerinin yanı gizeme gayrimenkul ile alakalı tüm kesimleri, 13 Mart 2018 tarihinde Fransa Cannes'da bir araya getirdi. 16 Mart 2018'e kadar devam edecek olan MIPIM 2018'e sıhhat, turizm, ev, AVM ve altyapı alanlarında binlerce yatırımcı, geliştirici ve mimarın yanı gizeme kentler ve ilçeler de katılım gösterdi. Fuarda Türkiye, artık ananesel hale getirdiği gövde şovunu bir kere daha sahneleme fırsatı buldu. Beynelmilel yatırımcılarla Türkiye'ye fayda sağlayacak iş görüşmelerinin hem T.C. Etraf ve Kentçilik Bakanlığı hem de katılımcı işletmeler ve belediyeler düzleminde yapıldığı MIPIM 2018'de görüşmelerin yoğunlaşacağı coğrafyalar Avrupa, Ortadoğu, Asya, Uzakdoğu ülkeleri ile Rusya olarak olarak ön tasarıya çıkıyor. Bu yönde tasarlanan B2B rakamı ise 4.000'e erişmiş vaziyette. B2B'lerin geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de yakın ve orta vadedeki işbirlikleri için taban oluşturacağına kesin gözüyle bakılıyor.

TÜRKİYE'NİN YATIRIM FIRSATLARINI ANLATMAK İÇİN PEK ÇOK FAALLİK DÜZENLENİYOR

Bu sene toplamda 1.600 metrekarelik alanda temsil edilen Türkiye'den MIPIM 2018'i ziyaret eden birey rakamı ise 657'ye erişmiş vaziyette. Türkiye'nin 250 kuruluşla temsil edildiği fuarda dikkat çekici büyümelerden biri de T.C. Etraf ve Kentçilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı seviyesinde katılım ve her iki müessesenin yoğun beynelmilel programı oldu. Bakanlık ve Tanıtım Ajansı, MIPIM 2017'de de Türkiye'yi temsil etmişti. Etraf ve Kentçilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Türkiye'nin tanıtımı ve beynelmilel işbirliğine odaklanan oldukça yoğun bir programı mevzubahisi. Bakan Mehmet Özhaseki'nin fuarın ilk günü hakikatleştirdiği Türkiye Ana Seansı'na katılımı, bunlardan biri. “İpek Yolu: Türkiye'den Dünyaya Açılan Kapı” temasıyla hakikatleştirilen seansa beynelmilel etraflardan da yoğun bir katılım sağlandı. Küreselleşen dünyada yine gündeme gelen İpek Yolu coğrafyasında ortaya çıkacak yeni yatırım fırsatları ve bu yönde İpek Yolu'nun bütün de merkezinde yer alan Türkiye'deki fırsatların ele alındığı seansta açılış konuşması, Etraf ve Kentçilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafına reelleştirildi. Seansın konuşmacıları ise İstanbul Ticaret Odası İTO Başkanı Öztürk Oran, Kalyon Holding İdare Heyeti Abonesi Mehmet Kalyoncu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği TTYD Başkanı Oya Narin ve ULI Türkiye Başkanı ve AMSTAR Türkiye Ülke Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Zafer Baysal adlarından oluştu.

Etraf ve Kentçilik Bakanlığı'nın yer alacağı aktiflikler Türkiye Ana Seansı ile hudutlu kalmayacak. Bakan Dayanakçısı Mehmet Ceylan'ın konuşmacı olacağı “Evrensel Cities: The New Powerhouses”, bu doğrultudaki bir öbür faallik olacak. Places for People Group Ürün ve Servis Geliştirme Direktörü Alexandra Notay'in moderatörlüğünde, JLL Küresel Araştırma Programı Direktörü Feenan  Rosemary, Greater London Authority Tasarılama, Yenileme ve Kabiliyetler Belediye Başkan Yardımcısı Pipe Jules ve Belfast City Council İdareyici Direktörü Wylie Suzanne'in konuşmacı olarak yer alacağı faallikte, dünyanın yeni eforları olan evrensel kentler konuşulacak. Ayrıca, İstanbul Çadırı'nda Kentçilik Şurası Genel Sekreterliği Şube Müdürü Bülent Yalazığ'ın konuşacağı “Kentsel Değişim Uygulamaları Oturumu”nin de büyük bir alaka görmesi bekleniyor. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Koordinatörü Fatih Altınyuva'nın konuşmacı olarak yer alacağı “Why Invest in Turkey” oturumunun da yeniden beynelmilel yatırımcıların odaklandığı konuşmalardan biri olması temenniler arasında.

MIPIM 2018'de Etraf ve Kentçilik Bakanlığı'nın yanı gizeme katılımcıların tertip ettiği öbür aktifliklere de yeniden beynelmilel alakanın yoğun olması bekleniyor. Bu yönde fuarın ikinci günü hakikatleştirilecek ve milli yatırımcılar ile beynelmilel yatırımcıları bir araya getiren Temel Gayrimenkul'ün tertip ettiği ananesel Öğle Yemeği'nin yoğun iş görüşmelerine sahne olması, eforlu temenniler arasında. Öbür yandan, TURKISHCERAMICS ve TTYD, fuarda her gün tertip edecekleri kokteyller ile Türk seramikleri ve Türkiye turizminin çekim eforunu beynelmilel yatırımcıyla paylaşacaklar. İTO'nun İstanbul Çadırı'nda reelleştireceği ve beynelmilel katılımcılara İstanbul'un gözde projelerinin sergileneceği kokteylin de alaka görmesi bekleniyor.

BALIKESİR, GAZİANTEP, HATAY, İSTANBUL, SİVAS, BEYOĞLU VE OSMANGAZİ'DEN BEYNELMİLEL ADIMLAR

Öbür yandan, MIPIM 2018'e gayrimenkul firmaları ve mimarlık firmaları kadar kent-ilçe katılımları da oldukça dikkat çekici seviyelere erişmiş vaziyette. Yakın bir gelecekte dünya ekonomisinde çok daha tanımlayıcı pozisyona erişecek kentler arasında laf sahibi olmak isteyen kentlerin yalnızca Türkiye düzleminde değil, dünya düzleminde de oldukça büyük bir alaka gösterdiği MIPIM'e Türkiye'den katılan kentler arasında Balıkesir, Gaziantep, Hatay, Sivas ve İstanbul'u temsilen İstanbul Ticaret Odası İTO yer alırken, ilçe katılımlarında ise Beyoğlu'nun ananesel katılımının yanı gizeme Bursa'nın mutasyonda hudutları zorlayan ilçesi Osmangazi de bulunuyor. Balıkesir Megakent Belediyesi fuarda ev, turizm ve ticaret alanlarındaki büyük projeleriyle yer alırken, Gaziantep Megakent Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve takımı, beynelmilel yatırımcıların alakasını sürükleyeceğine kesin gözüyle bakılan İstasyon Kentsel Değişim projesinin yanı gizeme şehirdeki öbür büyük projeleri paylaşacak. Hatay Megakent Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve takımı ise turizmden ticarete uzanan pek çok projeyi geçen sene olduğu gibi bu sene de beynelmilel yatırımcıya tanıtacak. Sivas Belediyesi Başkanı Sami Aydın ve takımı, şehrin geleceğini, öbür kentler gibi yine yazacak projelerle MIPIM 2018 için hazırlıklarını tamamlarken, hakikatleştirilen projelerle İstanbul'un beynelmilel düzlemde giderek çoğalan çekim eforunu anlatacak müessese ise İTO olacak. MIPIM 2017'de olduğu gibi fuarın en prestijli alanlarından biri olan Londra ve Paris çadırları arasındaki 685 metrekarelik İstanbul Gayrimenkul Çadırı'nda İTO Başkanı Öztürk Oran liderliğindeki temsiliyetin beynelmilel yatırımcıların odak noktalarından biri olması bekleniyor. İstanbul Gayrimenkul Çadırı'nda yer alacak müessese ve kuruluşlardan kimileri ise T.C. Etraf ve Kentçilik Bakanlığı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Aremas Gayrimenkul, Emlak Ev, Fuzul Yapı, Millet GYO, Muum Mimarlık, Oyak İnşaat, Kuruluş – Sersim İş Ortaklığı, Tahincioğlu Gayrimenkul, Gülan Otomotiv ve Teknik Yapı olarak ön tasarıya çıkıyor.

Kentlerin yanı gizeme ilçe katılımının da olduğu fuara son üç yıldır olduğu gibi Beyoğlu, ananesel oyunculardan biri olarak katılıyor. Okmeydanı, Sütlüce-Örnektepe Kentsel Değişim, Taksim 360 Şehirsel Yenileme, Piyalepaşa İstanbul ve Haliçport projeleriyle albenisinde fantastik bir çoğalış tutmak için çalışmaların sürdürüldüğü Beyoğlu, geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de Beyoğlu Investors Group BIG ile temsil edilecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan liderliğindeki BIG'te sergilenen projelerin bir kere daha beynelmilel yatırımcının ve ziyaretçilerin odak noktalarından biri olacağına kesin gözüyle bakılırken, BIG çatısı altında 25 proje ve 25 firma yer alacak. Bursa'nın en iddialı ilçesi olarak nitelendirilen Osmangazi ise Belediye Başkanı Mustafa Dündar liderliğinde fuarda yer alacak.

Sektörlerini beynelmilel arenada daha eforlu bir konuma eriştirmeye odaklanan Sivil Toplum Kuruluşular arasında ise Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği AYD, Etraf Arkadaşı Yeşil Binalar Derneği ÇEDBİK, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı  Derneği GYODER, İstanbul İnşaatçılar Derneği İNDER, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçıları Birliği İMMİB, TURKISHCERAMICS ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği TTYD yer alıyor.

BAKANLIK VE YATIRIM AJANSI BEYNELMİLEL YATIRIMCILARLA TEMASTA BULUNACAK

MIPIM 2018'deki Türkiye çıkarması hakkında konuşan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer,  Türkiye'nin, MIPIM'de bu sene bir kere daha ama çok daha eforlu bir biçimde temsil edileceğinin altını çizdi.  250 kuruluş ve 657 şahısla katılım göstergelerinin kalite olarak da oldukça yüksek bir profil çizdiğini vurgulayan Aközer, daha da ehemmiyetlisinin Türkiye'nin geçen sene olduğu gibi bu sene de Bakanlık seviyesinde temsil edilmesi olduğunu söyledi. Türkiye açısından yoğun iş görüşmelerine ve beynelmilel katılımcıların da yer alacağı seanslara sahne olacak MIPIM'in bir kere daha beynelmilel iş birliklerine taban oluşturacağını kaydolan Aközer, şöyle devam etti: “Fuara beynelmilel kulvarda yıldızlarını yükseltmeye kararlı kentlerimiz, ilçelerimiz, işletmelerimiz ve mesleksel sivil toplum kuruluşlarımızla geldik. Son derece ehemmiyetli ve kıymetli bir katılım olarak Etraf ve Kentçilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki ve Bakan Dayanakçımız Sayın Mehmet Ceylan'ın yanı gizeme Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sayın Arda Ermut'un geçen sene olduğu gibi fuarda yer almaları; Türkiye'nin temsiliyeti açısından son derece ehemmiyetli ve kıymetli. Mesela, ‘İpek Yolu: Türkiye'den Dünyaya Açılan Kapı' temasıyla tertip edilen ve Sayın Bakan'ın da yer aldığı Türkiye Ana Seansı beynelmilel alanda da büyük bir alaka gördü. Şüphesiz, faalliklerimiz ana seans ile hudutlu değil; sonuçta Etraf ve Kentçilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile beraber büyük yatırımcı işletmelerle buluşmalar yapacağız. Aynı zamanda MIPIM'e katılan kentlerimiz de birebir görüşmelerini organize ettiler. Üç günlük fuar süresince Türkiye'den katılımcıların 4.000 B2B için organize olması; Türkiye'nin beynelmilel arenaya devingen bir biçimde sesleneceğinin ana delillerinden.”

MIPIM 2018'in ana teması olarak tanımlanan “Dünya Kentçilik Haritası Değişiyor”a da değinen Yonca Aközer, 2030 ve 2050 seneleri arasında kademeli olarak dünyayı idareyen kent rakamının çoğalarak, yeni oyuncuların devreye girmesi ve var olan oyuncuların pozisyonlarını daha da kuvvetlendirmeleriyle kentlerin dünya ekonomilerindeki gücünün daha da çoğalacağını vurguladı. Yonca Aközer, şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletler'in öngörülerine göre 2030'da ciddi bir çoğalışla mega kent rakamı 41'e, megakent rakamı 63'e ve orta ölçekli kent rakamı 558'e erişecek. Bir başka deyişle artık kentler, dünyanın idaresinde çok daha büyük laf sahibi olacak. Bu gelecek haritasında Türkiye olarak bir hayli kent ile yer almalıyız. MIPIM 2018'e hem kent idareyicilerimizin hem de bu kentleri idareyicileriyle beraber ürettikleri projelerle geleceğe taşıyan gayrimenkulcülerimizin alakası, bu kararlılığın da somut göstergesidir. Eş bir vaziyet MIPIM'e katılan öbür dünya kentleri için de geçerlidir. Mahallî idareler alanında fuara 500 temsilcinin katılmasını, bu yarışın somut delillerinden biri olarak değerlendirmek gerekiyor.”

DÜNYA KENTLERİ BEYNELMİLEL YATIRIMCILARI SÜRÜKLEMEK İÇİN YARIŞIYOR

Alkaş İdare Heyeti Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MIPIM 2018'de Türkiye'nin bu sene çok daha tesirli bir biçimde temsil edileceğini belirterek, artık istikametini yurtiçi kadar beynelmilel işbirlikleriyle yurtdışı ve Türkiye'de hakikatleştirilecek projelere çeviren gayrimenkul sektörünün, bu maksat güzergahında MIPIM'de daha da etkin olacağını vurguladı. Avi Alkaş, dünya kentlerinin beynelmilel yatırımları sürüklemek için birbirleriyle yarıştıkları günümüzde geleceğin yeni dünya haritasında Türkiye'nin pek çok kent ve hatta ilçesiyle yer alacağının somut göstergelerinden biri olarak MIPIM'e gösterilen alakanın altını çizdi. MIPIM'de Türkiye'den gayrimenkul ve mimarlık firmaları kadar bir hayli kentin ve ilçenin temsil edileceğini, ancak daha da ehemmiyetlisinin Etraf ve Kentçilik Bakanlığı seviyesindeki temsiliyet olduğuna dikkat sürükleyen Avi Alkaş, şöyle konuştu: “Sayın Bakan Mehmet Özhaseki ve Bakan Dayanakçısı Sayın Mehmet Ceylan'ın Türkiye'yi 100 ülkenin yer aldığı fuarda Bakanlık seviyesinde temsil etmesi son derece büyük bir ehemmiyet taşıyor. Yapılacak temaslarla, yine şekillenen kentçilik haritasında Türkiye'nin geleceğin büyük oyuncularından biri olacağının ve bu yapının büyük bir yatırım fırsatı anlamına geldiğini anlatılması son derece kıymetli. Biz, MIPIM'de Türkiye'nin kentleriyle, gayrimenkul firmalarıyla iddiasını bir kere daha ama çok daha eforlu bir biçimde ortaya koyacağına inanıyoruz. Ki, bunun en somut göstergelerinden biri de giderek kuvvetlenen katılım çizgisidir.”

MIPIM'E KATILAN ÜLKE RAKAMI 100'E ULAŞTI

Öbür yandan, MIPIM 2018 bu sene dünya katılımı açısından yükselen bir grafik sergiliyor. 16 Mart 2018 tarihine kadar bir kere daha Türkiye gayrimenkul sektörünün ve kentlerinin gövde şovuna sahne olacak olan MIPIM'de dünyanın kendi alanında en büyük oyuncuları kadar yakın gelecekte yine şekillenecek dünya haritasında ehemmiyetli bir rol almaya kararlı kentler, bir araya gelecek. İstatistikler, MIPIM 2018'e yoğun bir alaka olduğunu gösteriyor. Katılımcı ülke rakamı 90'dan 100'e, fuar alanı 19.000'den 20.000 metrekareye ve ziyaretçi rakamı 23.000'den 25.000'e yükseldi. MIPIM 2018'e 5.000 yatırımcı, 4.500 geliştirici, 5.400 portföy yönetimi, hizmet sektöründen 3.600 işletme, 1.800 mimarlık işletmeyi ve yakın bir zamanda değişmesine kesin gözüyle bakılan dünya kentçilik haritasında dünyayı idareyen kentler arasına girmeye kararlı 500 mahallî idare katılıyor. MIPIM'de her sene olduğu gibi bu sene de kendi alanlarında dünya otoritesi olarak kabul edilen adların da yer aldığı konferans ve seanslar hakikatleştirilecek. Bu doğrultudaki aktifliklerde 400'ün üzerindeki keynote ve konuşmacı, 100 seansta hem dünyanın yeni trendlerini hem de fırsatlarını anlatacak.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP