USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Meyve lekesi nasıl çıkartılır?

Meyve lekesi nasıl çıkartılır?
20 Haziran 2016 03:00

Meyveler sağlıklı ve lezzetli besinler olsa da, üzerimize bulaşması sonucu karşımıza inatçı lekeler çıkabiliyor.

Hem sağlıklı bir besin olarak hem de severek tükettiğimiz meyveler, özellikle yaz aylarında serinlik verici özellikleriyle de tercih ediliyor. Fakat bu sağlıklı ve lezzetli besinlerin üzerimize bulaşması sonucu karşımıza inatçı lekeler çıkabiliyor.

Değişik kumaş çeşitleri için uygulanacak farklı yöntemler dahilinde lekeler çıkartılabileceği gibi, lekeler için yapılacak işlemler meyvenin çeşidine, rengine ve lekenin oluştuğu bölgeye göre de farklı metotlar kullanılmaktadır.

PAMUKLU VE KETEN KUMAŞLAR İÇİN

Bu tür kumaşlar için lekeden kurtulmanın yolu suda kaynatmaktır. Bu yöntemle lekeden kurtulamadıysanız, yıkama yaptığınız suyun içine oksijenli su ya da çamaşır suyu ilave ederek tekrar deneyebilirsiniz. Eğer leke oluşur oluşmaz müdahale edecekseniz kumaşı bir tencere üzerine gererek üzerine kaynar su dökebilirsiniz.

YÜNLÜ VE İPEKLİ KUAŞLAR İÇİN

Bu kumaşlarda lekenin bulunduğu kısmı amonyaklı su ile ıslattıktan sonra belirli bir sürte bekleyin ve ardından sodyum perbonatlı suya batırarak yıkayın.

RENKLİ VE SENTETİK KUMAŞLAR İÇİN

Leke bulunan kumaşı sabunlu su ile yıkayın. Buna rağmen lekeden kurtulamadıysanız, suyun içine limon ederek tekrar yıkayın ya da 90 derecelik alkol ile suyu karıştırarak, lekeli kısmı bu karışımla silin. Farklı bir yöntem olarak da beyaz sirkeyi  pamuk üzerine döküp lekeli bölgeyi silmektir.

BEYAZ KUMAŞLAR İÇİN

Beyaz renkli kumaşlarda meyve lekesini temizlemek için kumaşı amonyaklı su ile yıkayabilirsiniz. Eğer leke çıkmazsa çamaşır su ilave edilmiş sabunlu su ile lekeli kısmı ovarak kumaşınızı temizleyebilirsiniz.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP