USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Melatonin nedir? Etkileri nelerdir?

Melatonin nedir? Etkileri nelerdir?
19 Haziran 2016 11:22

Melatonin hormonu vücudumuzun biyolojik saatini ayarlamaya yardımcı oluyor. Melatonin nedir? Melatonin hormonunun etkileri nelerdir?

Melatonin nedir?

Melatonin, beynimizdeki epifiz bezinden karanlıkta ve gece salgılanan bir hormondur. Melatonin hormonu biyolojik saat için son derece önemlidir.

Melatoninin kandaki miktarı yaşlılıkla birlikte azalır. Ayrıca kış mevsiminde yaza göre daha çok üretilir. Bunun sebebi de kışın gece süresinin gündüz süresine göre daha uzun olmasıdır. Melatonin hormonu uykumuzu düzenler.

Melatonin 3 mg besin takviyeleri halinde kullanıldığında özellikle sık seyahat eden kişiler için uyku bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Melatonin 3 mg takviyesi kullanmadan önce doktora danışmak gereklidir.

Melatoninin antioksidan etkileri gözleri ve retinayı korumaktadır.

Otizm hastalığında uyku bozuklukları sık görülmektedir. Düşük doz melatonin tedavisi ile uykuya dalma kolaylaşmaktadır.

Melatonin hormonu stresin bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkisini yok eder.

Yapılan çalışmalarda melatoninin tek başına veya kemoterapi gibi tedavi yöntemleri ile kullanımının kanser tedavisine destek olduğu gözlemlenmiştir.

Melatonin hangi besinlerde bulunur?

Anason, ceviz, badem, papatya, fındık, kızılcık, vişne melatonin içeren besinlerdir. Bu nedenle uyku sorunu yaşayan kişiler için papatya ve anason çayları tavsiye edilmektedir. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan güncel araştırmada maya ile yapılan ekmekte de melatonin bulunduğu açıklanmıştır.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP