USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Mehir nedir? Mehr ne anlama gelir?

Mehir nedir? Mehr ne anlama gelir?
11 Eylül 2019 15:33

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’ne göre mehir “Nikâh akdinin sonucu olarak kocanın karısına ödemek zorunda olduğu para veya mal.” anlamına geliyor.MEHİR NE DEMEK?Sözlükte mehir (mehr) “ücret” mânasına gelir.

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’ne göre mehir “Nikâh akdinin sonucu olarak kocanın karısına ödemek zorunda olduğu para veya mal.” anlamına geliyor.

MEHİR NE DEMEK?

Sözlükte mehir (mehr) “ücret” mânasına gelir. Bir fıkıh terimi olarak evlilik esnasında ödenen para veya malı ifade etmesi bu uygulamanın evlilik kurumunun Sâmî kültüründeki ilk şekilleriyle irtibatlı olmalıdır (aş.bk.). Kur'ân-ı Kerîm'de mehir anlamında ecrin çoğulu olarak ücûr, farîza ve saduka (çoğulu sadukat) kelimeleri geçmektedir. Hadislerde bu mânada daha çok mehir ve sadak terimlerine rastlanmaktadır (Wensinck, el-Muʿcem, “ṣdḳ” ve “mhr” md.leri). Bazı durumlarda “misil mehir” anlamında ukr kelimesi de kullanılmıştır. Türkçe'de ise daha çok mihr şeklinde kullanılır.

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP