USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Markalı konutların fiyatlarında düşüş başladı

Markalı konutların fiyatlarında düşüş başladı
29 Nisan 2018 06:36

TSKB Gayrimenkul Bedelleme tarafından yayınlanan “Bir Bakışta Markalı Ev Piyasası” raporuna göre, İstanbul’da markalı evlerde vasati senelik maliyet çoğalışı yüzde 4.5 oldu.

TSKB Gayrimenkul Bedelleme tarafından yayınlanan “Bir Bakışta Markalı Ev Piyasası” raporuna göre, İstanbul’da markalı evlerde vasati senelik maliyet çoğalışı yüzde 4.5 oldu. Bu oran Avrupa yakasında yüzde 4.7, Anadolu yakasında yüzde 4.2 olarak gerçekleşti.

Ancak maliyetler son altı ayda bir hayli bölgede düşme meyline girdi. Mevzubahisi yarıyılda vasati maliyet çoğalışı Avrupa yakasında yüzde 1.5, Anadolu yakasında ise yüzde 0.1’e geriledi.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ FİKİRTEPE’DE

Senelik bazda bedeli en çok eksilen bölge yüzde 4.8 ile İstinye-Tarabya; altı aylık süreçte bedeli en çok eksilen bölge ise yüzde 3.8 ile Fikirtepe oldu. Bedeli en çok çoğalan bölge ise 6 aylık yarıyılda yüzde 5.4 ile Mahmutbey-GOP TEM ekseni, senelik bazda ise yüzde 9.8 çoğalışla Sancaktepe-Sultanbeyli-Samandıra bölgesi oldu.

Fiyatlardaki altı aylık metamorfozuna bakıldığında, en büyük bedel düşüşleri yüzde 3.8 ile Fikirtepe’de kollanırken; burayı yüzde 2.7 düşüşle Kartal-Maltepe, yüzde 2.5 düşüşle İstinye-Tarabya, yüzde 2.1 düşüşle Kadıköy-Bağdat Sokağı-Göztepe-Kozyatağı, yüzde 1.9 düşüşle Beykoz, yüzde 1.4 düşüşle Seyrantepe-Maslak, yüzde 0.5 düşüşle Ataköy-Zeytinburnu sahil ekseni ve yüzde 0.2 düşüşle Tuzla-Pendik-Kurtköy hattı izledi.

Raporda, “Yatırımlarda dikkate alınan en kritik unsurlardan birisi, geri dönüş müddetinin uzunluğu. Geri dönüş süresi kısa olan bölgelerde çoğalış İstanbul ortalamasının üzerinde iken, geri dönüş süresi daha uzun olan bölgelerde maliyetlerin ortalamanın altında ve gerileme meylinde olduğu görülmekte” denildi.

VASATİ VAKİT 28.5 SENE

Rapora göre, İstanbul ortalamasında ev yatırımlarının geri dönüş süresi 25.8 sene olarak ölçülürken; bu vakit Kadıköy-Bağdat Sokağı-Göztepe-Kozyatağı bölgesinde 35.3 seneye, Mecidiyeköy-Büyükdere ekseninde 35.1 seneye çıkıyor.

Fikirtepe 32.6 sene, Ataköy-Zeytinburnu sahil ekseni 30.8 sene, İstinye-Tarabya bölgesi de 30.5 sene ile geri dönüş müddetinin en uzun olduğu bölgeler olarak ölçümleniyor.

ESENYURT, BOMONTİ İLE YARIŞIYOR

Yatırım geri dönüş müddetinin en kısa olduğu bölgeler ise 20.3 sene ile Esenyurt-Beylikdüzü, 21.2 sene ile Kağıthane, 21.9 sene ile Bomonti olarak ölçümleniyor.

Rapora göre; stok aşırısı olan bölgelerin maliyet çoğalışlarının, büyüyen bölgelerde bile maliyet çoğalışlarını sınırladığı görüldü. Yüksek kıymetli ev bölgelerinde de maliyet çoğalışlarının hudutlu kaldı ya da eksilme gözlendi.

Özellikle ev kredili satışların faiz oranları sebebiyle düşme trendinde olduğunu belirten TSKB Gayrimenkul Bedelleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Bundan 10 sene evvel bugüne göre daha yüksek ev kredisi faiz oranıyla ev alıyorduk. Ancak ev kredisi için ödeyeceğimiz faiz yükü ile evin bedel çoğalış primini mukayese ettiğimizde terazinin bedel çoğalış kısmı hep daha yüksek geliyordu. Bugün teraziye baktığımızda, aldığımız evin bedel çoğalışının geçtiğimiz 10 sene gibi olmayacağı neredeyse herkesin buluştuğu ortak kanı” dedi ve ilave etti:

“Ev bedel çoğalışı trendi geçtiğimiz seneler gibi değil. Ocak 2018 bilgilerine baktığımızda, yeni ev maliyet endeksi çoğalış oranının 2011’den beri en düşük seviyesinde… Bu sene ise yeni ev maliyet endeksinde çoğalış yüzde 10 seviyesine gerileyerek başladı. Bu da yatırım emelli alımlarda istatistiksel bilgi olarak bir duraklama yarıyılı olarak açıklanabilir.”

İPOTEKLİ SATIŞLARDA YÜZDE 24 GERİLEME

TÜİK’in söylediği ev satış istatistiklerine göre; ilk iki ayda toplam ev satışları yüzde 2, ipotekli satışlar ise yüzde 24 gerileme kaydetti.

Ev sektöründe dikkat sürükleyen bir değişik noktanın da özelikle muhakkak bölgelerde hep aynı segmentte proje üretilmesi olduğunu vurgulayan Maya, bunun da yalnızca muhakkak bir kazanç grubuna ev satılabilmesi anlamına geldiğine dikkat çekti.

Ticari gayrimenkul tarafının ise ev piyasasına göre bu seneye daha süratli başladığını belirten Maya, firma birleşme ve satın almalarında firma faalinde yer alan değişmez bedellerin kıymetlemeleri, sat ve geri kiralama operasyonları ile değişen mevzuat ve standartlar gereği bilanço emelli bedellemelerin tesiriyle senenin ilk üç ayının özelikle gayrimenkul kıymetleme tarafının hareketli geçtiğini ifade etti.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP