19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Kişisel Blog Açmak ve Kurmak

Kişisel Blog Açmak ve Kurmak
29 Nisan 2018 08:42

Şahsi blog açmak internette son yılların en popüler işi haline gelmiştir.

Şahsi blog açmak internette son yılların en popüler işi haline gelmiştir. Şahsi blog ile para kazanmayı kasteden bir çok birey vardır. Fakat büyük bir çoğunluk açısından bu iş hobinin ötesine gidememektedir. Şahsi blog açmak ve kurmak genelde kolay bir süreç olmasına karşın, arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmek bütün aksine iyice güçleşmiştir.

Blog açmak için WordPress, Blogspot ve Blogger gibi internette parasız hizmet veren bir çok site bulmak muhtemel. Bu sitelere aza olup, içerik üretmek ve yayınlamak çok kolay ve süratli bir süreç. En büyük kasvet içeriğin Google, Bing veya Yandex’in arama neticelerinde iyi pozisyonlarda çıkamaması. Bu da natürel olarak yazarların moralini bozan ve kısa zamanda şevkini kıran bir gidişat. İçeriğin kopya olmaması, eşsiz ve alaka çekici olması arama motorları açısında koşul ve bu da herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş değil. Blog açan bireyde yazarlık meziyeti dahi olsa bu bireyin öğrenmesi gereken çok ehemmiyetli teknik mevzular var.

İçeriğin Mevzusu

Birey usuna gelen her şey hakkında bir şeyler yazıp şahsi blog sayfasına koyabilir fakat üretilen içeriğin bir pazarı olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Mesela ben bu yazıyı yazarken bu mevzu hakkında Google Adwords’de bir araştırma yaptım. Bu sayfaya Google’dan gelmesiniz altında şahsi blog açmak ve kurmak ile alakalı bir çok bireyin mevzuya olan alakası uyumaktadır. Başka Bir Deyişle bu konun bir pazarı var. Şayet “Örümcekler neden Red Bull içmiyor?” diye bir yazı yazmış olsaydım, hiç pazarı olmayan bir mevzu seçmiş olurdum.

Alaka çekici bir konun bir mecmua da yayınlanması anlamlı olabilir ama internet dünyasında bu cins mevzuların sosyal medyada promosyonu yapılmadan bulunabilirliği ne yazık ki yoktur. İnsanlar bilmek istediği mevzuları arama motorlarına yazdığı için, başlangıçta içeriğin mevzusunu incelemek ve tanımlamak çok ehemmiyetlidir. Bu surattan da pazarı olan mevzular hakkında yazı yazmanız gerekiyor. Peki bu vaziyetin farkında olan bir çok birey yok mu?

İçeriğin Öne Çıkması

Blog açmak ve kurmak gerçekten beş dakikalık bir iş haline geldi. Pazarı olan içerikler üretmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Fakat bir mevzu popüler ise genelde rekabet de fazladır. İçeriğin arama neticelerinde öne çıkması başlı başına bir SEO arama motoru optimizasyonu mevzusu olduğu için vazifeniz artık yazarlıktan çıkıp, mühendisliğe dönüşmeye başlıyor. SEO, blog açan bireylerin şevkini kıran, doğru muntazam bir tekniği olmayan ve de birden fazla karışık tekniğin uygulanması gereken bir mevzudur. İçeriğin arama neticelerinde iyi pozisyonlarda çıkmaması blog sahiplerinin emeğinin karşılığını alamaması anlamına geliyor. SEO hakkında bilgi sahibi olmayan bir blogger işini tamamen kısmete vazgeçmiştir.

* SEO mevzuları hakkındaki yazılarımızı okumanızı ve arama motorlarının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı nasihat ediyorum.

Blog Kurmak Ne Kadar Güç?

Bir blog kurmak başlangıçta kolay bir iş olarak görünse de karmaşık bir mevzu haline gelebilir. Sosyal medya ve SEO ile alakalı yüklenilmesi gereken eklentiler, teknik bilgisi olmayan bireyler için azıcık külfetli olabilir. Facebook, Twitter, Google Analytics ve Google AdSense ile entegrasyon yapabilmek genellikle teknik bilgisi olan bireyler için bir iki dakikalık işler. “Ben yalnızca siteme yazı yazarım ve teknik mevzulara girmem” demek blog sahibi için kısaca intihar etmek. Ben bu işi yalnızca şahsi bir hobi olarak görüyorum diyorsanız problem yok.

Blog Açmak ve Paylaşımın Ehemmiyeti

Kısaca derlemeye çalışırsam blog açmak yalnızca yazı yazmakla hudutlu kalmamalıdır. Yazıların sosyal medyada ve değişik sitelerde paylaşımı gerekmektedir. Genellikle yazıları paylaşma taraftarı olmayan bir internet kitlemiz olduğunu unutmayın. Bu blog açan bireyler açısından gerçekten üzücü bir gidişat oluşturuyor. Yazılarınız paylaşılmazsa popüler mevzularda yukarıya çıkma ünsünüz hemen hemen hiç kalmayacaktır. İsterseniz dünyanın en iyi yazarı olun ve harikulade bir yazı çıkarın, arama motoru size önem vermeyecektir. Paylaşımı olmayan içerik tüm arama motorlarının gözünde ehemmiyetsizdir. Yazdığınız içerikleri Facebook, Twitter ve Google+ hesaplarınızdan paylaşmanız ve de birilerine paylaştırmanız kesinlikle zorunludur.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP