24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri
17 Haziran 2016 05:00

Her ne kadar daha çok erkeklerde görülse de saç dökülmesi sorunu kadınlarda da rastlanan bir durumdur.

Her ne kadar daha çok erkeklerde görülse de saç dökülmesi sorunu kadınlarda da rastlanan bir durumdur. Hormonal bozukluklarla birlikte beslenme ve mevsim değişiklileri gibi nedenlerle saç dökülmesi zaman zaman artış gösterebilir. Kadınlarda görülen saç dökülmesinin nedenleri arasında başlıcaları şunlardır;

YETERSİZ BESLENME

Vücutta özellikle D vitamini eksikliği olması durumunda saç derisinde problemler yaşanır ve saç dökülmesi görülebilir. D vitamini eksikliğine kötü hava şartları ve güneş ışığından mahrum kalma neden olur. Bununla beraber bakır, çinko ve magnezyum eksikliği de saç dökülmelerini tetikler.

Söz konusu mineraller proteine bağlı olarak üretilirler. Oluşan vitamin eksikliğini gidermek için kırmızı et, balık ile beraber ceviz ve badem gibi yemişler tüketilebilir. Süt ürünlerine ağırlık vermekte faydalı olacaktır.

HORMONAL BOZUKLUKLAR

30 yaş sonrasında kadınlarda hormonal bozukluklar sık görülür. Bilhassa kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, bazı erkek hormonlarının kadınlarda da bulunuyor olmasından kaynaklıdır. Bununla beraber tiroit, hamilelik, menopoz, doğum kontrol hapı kullanımı da hormon bozukluğu ile birlikte saç dökülmesine neden olur.

YOĞUN STRES

Aşırı stres ve baskı altında olan kadınlarda oluşan gerginliğe bağlı olarak saç dökülmeleri görülür. Bu tarz saç dökülmeleri birkaç ay devamlılık gösterebilir. Birtakım nefes teknikleri, meditasyon yöntemleri, sosyal aktiviteler ve doğa yürüyüşleri ile oluşan gerginlik en az seviyeye indirilerek saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Stresle beraber yaşanan kilo kayıpları da saç tellerinin azalmasında etkilidir.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP