USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

İzmir konut piyasasına metro dopingi

İzmir konut piyasasına metro dopingi
29 Nisan 2018 07:05

Türkiye'nin en barbarlık üçüncü kenti İzmir, son senelerde ev maliyet çoğalışıyla dikkat sürüklüyor.

Türkiye'nin en barbarlık üçüncü kenti İzmir, son senelerde ev maliyet çoğalışıyla dikkat sürüklüyor. İzmir'de ev maliyet çoğalışının başlıca sebepleri arasında; megakentlerin yanı gizeme son senelerde Anadolu kentlerinden göç alması, sahil bandında bulunması ve yeni projeler geliyor.

Gayrimenkul sektöründe ev maliyet çoğalışıyla isminden laf ettiren İzmir, tramvay, metro, otobüs, yeni yolcu gemileri ve yine kullanıma sunulan teleferik gibi erişim imkânlarıyla pek çok kentten parçalıyor.

İzmir, şimdi de Fahrettin Altay-Narlıdere metrosu ile gündemde. İki safhalı olarak tasarlanan projenin ilk kısmında Balçova, Modern, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Kurumu, Hoş Sanatlar Fakültesi ve Narlıdere olarak tanımlanan 5 yeraltı istasyonu yer alacak. İkinci kısmı olan Narlıdere İstihkâm Alayı'na kadar olan kısmında da 5 adet yeraltı istasyonu yapılacak.

Bu ay içinde ihalesi yapılması tasarlanan projede çalışmalar süratle devam ediyor. İzmir metrosunu Fahrettin Altay'dan Narlıdere'ye kadar eriştirecek hattın bitirilmesiyle birlikte bölgede ev maliyetlerinin çoğalması bekleniyor. Peki, İzmir'in yeni metro projesiyle gündem gelen Karabağlar ilçesine bağlı Fahrettin Altay Semti ve Narlıdere ilçesinde ev maliyetleri ne kadar? İşte bu bölgelerde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için ehemmiyetli bilgiler…

Fahrettin Altay'da satılık daire maliyetleri ne kadar?

Zingat.com Bölge Raporu bilgilerine göre, İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Fahrettin Altay Semti'nde satılık ev maliyetleri son bir senede yüzde 2 çoğalış gösterdi. Fahrettin Altay'da vasati ev metrekare maliyetleri 2 bin 914 TL olurken, ev yatırım geri dönüş süresi 20 sene olarak hesaplanıyor. Fahrettin Altay Semti'nde satın alınan 100 metrekarelik bir evin vasati maliyeti, 218 bin 533 TL ile 364 bin 200 TL arasında değişirken, vasati ev satış maliyeti 291 bin 377 TL olarak gösteriliyor.

Narlıdere'de satılık ev maliyetleri son bir senede yüzde 2.35 arkasıydı!

Zingat.com Bölge Raporu bilgilerine göre, Narlıdere satılık ev piyasasında son bir senede satılık ev maliyetleri yüzde 2.35 çoğalış gösterdi. Narlıdere ilçesinde vasati ev metrekare maliyetleri 4 bin 237 TL olurken, ev yatırım geri dönüş süresi 26 sene olarak hesaplanıyor. 2018 seneyi emlak endeksi ve bölge raporunda Narlıdere'de satın alınan 100 metrekarelik bir evin vasati maliyeti, asgari 317 bin 780 TL, maksimum 529 bin 600 TL arasında değişirken, vasati ev satış maliyeti 423 707 TL olarak belirtiliyor.

Kaynak: Zingat

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP