28°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

İttifak alana indi bile

İttifak alana indi bile
13 Mayıs 2018 13:19

Tercih akşamları televizyonlarda gösterilen tercih haritalarında Ege, Türkiye’nin öbür bölgelerindeki “yeşil renkten” ayrışıyorsa bunda “bölgenin hassasiyetleri” ehemmiyetli rol oynuyor.

 

Tercih akşamları televizyonlarda gösterilen tercih haritalarında Ege, Türkiye’nin öbür bölgelerindeki “yeşil renkten” ayrışıyorsa bunda “bölgenin hassasiyetleri” ehemmiyetli rol oynuyor. “Deniz”in şekillendirdiği yevmiye hayat, cumhuriyet kıymetlerine bağlılık, laikliği sahiplenme, hayat şeklini koruma dürtüsü, kıyıların “natürel rengini” gözetmesini sağlıyor. O rengin ilk kademe bekçileri ise bölgedeki “sol damarın” yanı gizeme “milliyetçi” kıymetlere daha bağlı bir kavrayışa yakın olan, bölgenin dört bir yanına parçalamış Yörükler. Cumhurbaşkanlığı için aday adlarının havada uçuştuğu günlerde kafaları karışan Ege Yörüklerinin gözünde şimdi her şey çok net. Bozkurt’ta, kendilerinin “sarı yağlık” dediği poşularını omuzlarına dolayıp Muharrem İnce için miting alanına gelen Denizlili Yörükler, kararlarını “Tek adamdan usandık, serbestliği özledik” diye aktarıyor. 2008’deki bin 47 keçisiyle yapım yaparken şimdi tek bir hayvanı dahi kalmayan Hasan Yurdagül, Tayyip Erdoğan’ın “Ananı da al git!” dediği günleri unutmamış: “O çiftçiyi sıfırladı, şimdi de biz onu sıfırlayacağız.”

İçlerinden çıkan pek çok “devrimciye” haksızlık etmeyelim, ancak yörüklerin sarı yağlığı, milliyetçi cenahın alakasını üzerine sürüklediğinin bir nişanesi gibi Muharrem İnce’nin de omzundaydı. Hakkari performansı umut verici olsa da, ikinci turda HDP reylerini ne miktarda kendine sürükler meçhul ama milliyetçi cepheden rey devşirmekte zorlanmayacağı kesin gibi. Miting alanındaki milletvekili aday adaylarının yakalarındaki rozetler bunun ispatı. Zira o rozetlerde “6 ok” yoktu, zira “İYİ” yazıyordu. İYİ Parti’nin Denizli milletvekili aday adayları Nezir Aktan ve Ramazan Yüksel ile Bozkurt İlçe Başkanı Meral Kocaman, İnce’yi karşılamak için miting alanında saf yakalayanlar arasında yer alıyordu. “Vatanını beğenen herkesin yanındayız” diyordu İYİ partililer, ardından da ilave ediyorlardı: “Satanların değil!” İnce Denizli’de Ege seçmeninin kantarına çıkarken, “halk ittifakı” ikinci turdan evvel alanlarda kuruluyordu...

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP