USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Irak'ta Türkmenler Seçimleri Protesto Etti, Kerkük'te Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Irak'ta Türkmenler Seçimleri Protesto Etti, Kerkük'te Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
13 Mayıs 2018 09:37

Irak'ın Kerkük şehrinde Türkmenler, tercihlere şike karıştırıldığı iddialarını protesto etti.

Irak'ın Kerkük şehrinde Türkmenler, tercihlere şike karıştırıldığı iddialarını protesto etti. Türkmenler, yoğun olarak bulundukları ve rey kullandıkları bölgelerdeki reylerinin Kürt partilerine kaydırıldığını söylüyor.

TÜRKMENLER CADDEYE DÖKÜLDÜ

Tercih şikesine karşı binlerce Türkmen, Kerkük'teki tercih komiserliği önünde toplandı. Türkmenlerin yoğun yaşadığı Kerkük'e bağlı Dakuk ve Altunköprü'de de Türkmenler aynı bahaneyle protestolarda bulundu.

"ŞİKE YAPILDIĞI ANLAŞILDIĞI İÇİN TÜRKMENLERİN PROTESTOSU BAŞLADI"

Kerkük Polis Dairesi Basın Mesulü Afrasyav Kamil Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, "Sandıkların kapanmasının ardından gelen ilk fotoğrafı olmayan tercih neticeleriyle beraber şike yapıldığı anlaşıldığı için Türkmenlerin protestosu başladı." dedi.

KERKÜK'TE CADDEYE ÇIKMA YASAĞI DUYURU EDİLDİ

Türkmen protestocular, Bağdat hükümetinin de vakaya müdahil olmasını istedi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi'nin, tercihlerde şike iddialarıyla alakalı Kerkük ve Bağdat makamlarıyla temasta olduğu ifade edildi.

Salihi ve Kerkük Valisi Rakan Cuburi'nin basın buluşması tertip etmesi bekleniyor. Kerkük'te ayrıca gece yarısından itibaren caddeye çıkma yasağı duyuru edildi.

Kaynak: www.haberler.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP