USD
14°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Ince’ye kim ihanet etti?

Ince’ye kim ihanet etti?
25 Haziran 2018 16:06

Muharrem Ince’ye ihanet ettiler.

16 Nisan referandumunda YSK’nın son dakika kararıyla Evet’in kazanması ardından, CHP bu defa 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde oyların ve sandığın güvence altına alınması için oldukça kapsamlı bir çalışma yürüttü. Ciddi kaynak ayırdığı  yeni sistem kurulumu, yazılım, seçim ve sandık takip sistemlerinin yanı sıra, diğer muhalefet partileri, sendikalar, STK’lar ile birlikte de Adil Seçim Platformu (ASP) oluşturularak, seçmene “sandıkların ve oylarınızın güvenliği sağlanmıştır, endişe etmeyin” mesajı verildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu defalarca konuşmalarında seçmene bu konuda güvence vererek sandığa gönül rahatlığıyla gitmelerini istedi.

Ancak 24 Haziran gecesi sandıklar açılıp oylar sayılmaya başlandığı andan itibaren yapılan tüm hazırlıklar, kurulan sistemler, Genel Merkez’in 4. Katında yüzerce gönüllü bilişimci ve bilgisayarlarla oluşturulan sistem fiyaskoya dönüştü.

Seçimler öncesinde oluşan yeni MYK’da ve üst yönetimde  BİTEM’den sorumlu genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger tasfiye edilerek  Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nden (BİTEM) Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Bülent Tezcan’ın telkin ve tavsiyeleriyle, Kılıçdaroğlu’nun yeni gözdelerinden genç milletvekili Onursal Adıgüzel getirildi.

Medya ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nı ise Tuncay Özkan üstlendi.

Sandık Güvenliği için kurulan Sandık Güvenliği İhbar Hattı’nın başında da CHP PM üyesi ve 24 Haziran’da İzmir’den milletvekili seçilen Ergenekon mağduru, eski teğmen ve Kılıçdaroğlu’nun Silivri Cezaevinde nikah şahitliğini yaptığı Mehmet Ali Çelebi görevlendirildi.

Onursal Adıgüzel, ilk iş olarak seçimlere 20 gün kala, CHP’nin resmi web sitesini değiştirerek, yeni web sitesi tasarımına gitti.

Kampanyanın ortasında ve en hızlı devam ettiği süreçte, günlerce CHP web sitesine girilemediği gibi, sitede Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmaları ve STK toplantıları dışında başka bir bilgiye erişilemez oldu. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin programı ve faaliyetleri, kampanyası ise 4-5 gün geriden izlenmeye başlandı.

Muharrem İnce kendi resmi web sitesini açarak, tüm kampanyasını anlık ve eş zamanlı olarak, canlı mesajlar, videolarla, sosyal medya paylaşımlarıyla, kendi kurduğu ekibiyle yürütme yoluna gitti.

İstanbul’da oluşturulan ve “10. Kat” olarak adlandırılan 12 kişilik  dijital medya, sosyal medya, internet, web iletişimi uzmanı genç gönüllülerin yer aldığı ekip, İnce’yi sosyal medyada ilk sıraya taşıyan, milyonlarca paylaşım ve izlenme rekoru kıran sosyal medya kampanyasını yürüttü.

Asıl seçim gecesi YSK’nın 18.45’te yayın yasağını kaldırmaya başlamasıyla AA’nın yüzde 60 dolayında başlattığı Erdoğan çıtasıyla ilgili sandık ve oy verileri akmaya başlarken, Adil Seçim Platformu ekranları saatlerce dondu. Ekran görüntüsünde saatler 22.00’yi gösterdiğinde hâlâ “Yayın yasağı kalktığı andan itibaren veri yayınına başlayacağız” duyurusu vardı.

Veri girişleri çok yavaş ve yayına verilmesi de saatlerce geriden geldiği için CHP sözcüsü Bülent Tezcan Onursal Adıgüzel, Tuncay Özkan ile birlikte sık sık kameraların karşısına çıkarak “AA’nın sonuçlarına itibar edilmemesi, manipülasyon yapıldığı, henüz YSK’nın sandık verilerinin yüzde 37 düzeyinde bulunduğu, Erdoğan’ın yüzde 46, İnce’nin yüzde 40 civarında yarıştığı” açıklamasını yaptı.  

Genel Merkez önüne toplananlar Tezcan’ın her açıklamasından coşkuya kapılırken, bu duyurular sonrasında parti önüne toplanmalar ve umutlu bekleyiş, seçimin ikinci tura kaldığı beklentisi yükseldi.

Bu arada Mehmet Ali Çelebi’nin başında yer aldığı ve günlerce ekran ekran gezerek başta Halk TV olmak üzere kamuoyuna whatsapp adres ve telefonlarını ilan ettiği Sandık Güvenliği İhbar Hattı ise oy verme işlemi başladığı andan itibaren ve sandıklar kapanıp sayıma geçildikten sonra, hemen hiç çalışmadı. 

Duyurulan Whatsapp hattını arayanlar ya da mesaj göndermek isteyenler karşılarında “Şu anda mesaj kabul edemiyoruz” telesekreter mesajını dinlemek zorunda kaldı.

Sandıklarda karşı karşıya kaldıkları şaibeli durumları iletmek isteyenler Sandık Güvenlik İhbar Hattı’ndan eli boş dönerken, santralı kitledi ancak ne BİTEM’de ne ASP’de ne de Sandık Güvenlik Hattı’nda muhatap bulamadı.  

Saatler sonra Adil Seçim Platformu web adresi çok geriden sonuçlarla ilgili verileri yayınlamaya başladı ancak sonuçlar çok küçük farkla AA’nınkiler ile örtüşüyordu.
YSK’ya yakın bir yerde tuttukları ofiste sonuçları takip eden İnce ve ekibi de Adil Seçim Platformu, CHP’nin Seçim Sonuç Web Sitesi’nde geriden gelen veriler nedeniyle, uzun süre seçimin ikinci tura kaldığı kanısıyla suskun kaldı.

Tezcan, Adıgüzel ve Özkan’dan gelen bilgilerin, İnce ve ekibini de uzun süre yanılttığı İnce’nin de bu nedenle gece yarısına doğru “Sandıkları terk etmeyin, manipülasyona kanmayın” mesajını paylaştığı belirtiliyor.

Genel Merkez önüne toplananlar, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ortada görünmemesine tepki gösterirken, ağlayan partililer dikkat çekti. Giderek tepkilerin “Kılıçdaroğlu istifa” çağrılarına dönüşmesi ihtimaline karşı, Tezcan ve beraberindekiler periyodik açıklamalarını sürdürerek tepkileri dizginledi.

Hatta, Bülent Tezcan gecenin ilerleyen saatlerinde kameralar  Özkan ve Adıgüzel ile kameraların karşısına tekrar geçerek “Bizim elimizdeki gerçek verilere göre, seçim 2. Tura kalmıştır” açıklamasını yaptı. Genel Merkez önünde toplananlar bu açıklamayla tekrar coşkulu bir bekleyişe girdi.

Sonuçta Tezcan ve ekibi gece yarısından sonra tekrar kameralar karşısına çıkarak  fiyaskoyu ilan etti ve “Seçimin sonuçlandığını, katılımın yüksekliği ve sandığa giderek oy verenlerin demokrasi sınavını geçtiğini” belirterek teşekkür mesajını verdi. Örtülü şekilde partililere “Boşa beklemeyin, evinize gidin yatın uyuyun, bu seçimi de kaybettik”  dedi.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP