USD
30°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Hp Dünyanın en ince bilgisayarını üretti

Hp Dünyanın en ince bilgisayarını üretti
06 Nisan 2016 08:15

Ünlü teknoloji şirketi Hewlett Packard dünyanın en ince dizüstü bilgisayarını üretmeyi başardı.

Spectre 13.3 adı verilen dünyanın en ince laptop'ı HP'den geldi. Apple'ın 2015 yılında piyasaya sunduğu 12 İnçlik MacBook bu güne karadar en ince bilgisayar ünvanını elinde bulunduruyordu.

Teknoloji firmaları, performans konusunda birbirleriyle yarışırken, kullanıcıların önem verdiği bir diğer unsur olan tasarım konusunda da sürekli olarak yeniliklere imza atıyorlar. Tasarım konusunda son haber ise HP'den geldi

KAĞIT GİBİ BİLGİSAYAR

Hp tarafından duyurulan The Spectre 13.3 dizüstü bilgisayarın en ince olduğu kısım sadece 10.4 milimetre kalınlığında. Bu kadar ince bir bilgisayarın performansından endişe etmeniz gayet doğal ancak cihazın performans ölçümlerinin gayet iyi sonuçlar verdiğini belirtmeliyim.

GÜÇLÜ İŞLEMCİ

Ultrabook olarak da tabir edilen dizüstü bilgisayarlardan farklı olarak HP'nin dikkat çeken en ince bilgisayarı, Core i5 ve Core i7 seçenekleriyle geliyor. Daha önceki "en ince dizüstü bilgisayar" ünvanını elinde bulunduran Apple, bilgisayarının ince olmasını sağlamak amacıyla işlemciden feragat etmiş ve Intel Core M kullanmak durumunda kalmıştı. Öyle gözüküyor ki HP bu konuda kendine has bir yöntem geliştirmiş.

YENİ NESİL SOĞUTMA SİSTEMİ

Spectre 13.3 bilgisayarın bir diğer önemli özelliği ise yeni geliştirilen hyperbaric soğutma sistemine sahip olması olarak göze çarpıyor. Hp bu soğutma sistemi ile, serin havanın direkt olarak işlemciye iletilebildiğini ve bu sayede ısınma kaynaklı performans sorunlarıyla karşı karşıya kalmadıklarını belirtiyor.

PERFORMANS'DAN ÖDÜN YOK!

Daha önce de belirttiğim gibi bu kadar ince bilgisayarlarda genelde performans endişeleri olur ve Spectre 13.3 için endişelenmenize gerek yok. Bu iddiamı güçlendirmek için sayılarla konuşmak gerekirse, cihaz üzerinde 8GB RAM, 512 GB SSD sabit sürücü bulunduğunu belirtmeliyim. Bu bağlamda cihaz gerçekten üstün bir taşınabilirlik sağlarken performanstan da ödün vermiyor.

Nisan ayının sonlarına doğru piyasaya sürülmesi planlanan bilgisayarın yurt dışı fiyatının ise 1100 $ - 1300 $ aralığında olması bekleniyor. Kur farkı ve vergileri de dikkate aldığımızda dünyanın en ince ve de performansı günlük kullanım için oldukça yeterli The Spectre 13.3'e sahip olmak için iyi bir para vermeniz gerekeceğini düşünüyorum.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP