USD
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Harem Otogarı Pendik’e taşınıyor

Harem Otogarı Pendik’e taşınıyor
29 Nisan 2018 06:18

Harem Otogarı'nın taşınacağı Pendik Kurtköy'deki İBB mülkiyetindeki 64 bin metrekarelik iş ve teknik kuruluşlar işlevine sahip arazinin imar vaziyeti İBB mart ayı meclis seansında “terminal-otogar alanı” olarak rey çokluğu ile değiştirildi.

Harem Otogarı'nın taşınacağı Pendik Kurtköy'deki İBB mülkiyetindeki 64 bin metrekarelik iş ve teknik kuruluşlar işlevine sahip arazinin imar vaziyeti İBB mart ayı meclis seansında “terminal-otogar alanı” olarak rey çokluğu ile değiştirildi. Tasarı farklılığının bahanesi alakalı raporda “İstanbul Otogar Alanları Tasarılaması” kapsamında Harem otogarına seçenek alanlar üretildiği, otogarın işlevini bitirmesi ve etraf yoluna uzaklığı sebebiyle çoğu otobüs işletmesinin Anadolu Yakası yolcularını Dudullu, Şerifali, Şamandıra gibi bölgelerde oluşturduğu peron alanlarını kullandığı belirtildi.

ATAŞEHİR PROJESİ UYGULANAMADI

3. Köprü açılmadan evvel Harem Otogarı'nın yerini almak üzere Ataşehir İMES kavşağında proje hazırlandığı ancak UKOME kararı ile şehirlerarası otobüslerin 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otobanı rotasını kullanma zorunluğu getirildiğinden Ataşehir projesinin uygulanamadığı kaydolundu. Bu kapsamda Harem Otogarını işlevini üstlenecek otogar için Pendik Kurtköy Mahallesi'ndeki arazinin otogar alanı olarak tasarlandığı belirtildi.

BÜROKRATLAR UYARDI: MÜESSESE FİKRİ YOK MEŞRU SIKINTI ÇIKAR

Değişikliğe ait İBB Tasarılama Müdürlüğü dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Müdürlük takribî 64 bin metrekarelik “yönetimsel kuruluş”, “iş ve teknik kuruluşlar” alanının iptal edilerek terminal alanına alınırken kaldırılan donatılara karşılık eşdeğer alanın dağılmadığını belirtti. Tertip Etmeden etkilenen Şehir Ulusal Eğitim Müdürlüğü, Pendik Belediyesi, İBB Emlak Müdürlüğü, İETT gibi müesseselerden görüş alınmadığına da dikkat çekildi. Daha evvel İETT'nin bu araziyi garaj olarak tertip etmek istediği andırdırılarak o zaman da eş kıymet alan dağılmadığı için müesseselerin negatif görüş verdiği, İBB'nin de garaj tertip etmesine ait tasarı farklılığını uygun bulmadığı anımsatıldı. Bu sebeple askı ve duyuru harekâtları ile meşru süreçler açısından müessese görüşlerinin ehemmiyet talep ettiğine dikkat çekildi. Ayrıca otogar alanında yer alacak kullanım cinslerinin, ünitelerin ve yapılanma şartlarının sarihçe belirlenmediği, bu bilinmeyenliğin meselelere yol açabileceği ihtarı yapıldı.

TUZLA'DA DA OTOGAR ALANI BELİRLENDİ

Müdürlük, İBB temmuz ayı gündemine alınan ancak henüz karara bağlanmayan başka bir öneride Tuzla Akfırat'ta 113 bin metrekarelik alanın da Erişim Tasarılama Müdürlüğü tarafından otogar alanı olarak tanımlandığı anımsatıldı. Bu tasarılama süreci de dikkate alınarak tasarı kararı üretilmesinin uygun olacağı vurgulandı. İhtarlara rağmen kurullar tarafından uygun bulunan tasarı farklılığı rey çokluğu ile kabul edildi.

OTOGAR SEMTİN ORTASINA YAPILACAK

Pendik'ten İBB Meclis Azası Tarık Balyalı, otogar için seçilen alanın yanlış olduğunu zira arazinin mahalle içinde kaldığını hemen yanında da mektep bulunduğunu söyledi. Teknik lise alanının otogara dönüştürülmesinin mektep kasveti sürükleyen mahalle ulusuna da haksızlık olduğunu dile getiren Balyalı “Mahalle içinde trafik ve bir sürü kasvete yol kalemtıraş. Otogarın bütüncül bir tasarı çerçevesinde değerlendirilmesi gerek” dedi. Erişim ve Trafik Kurulu Başkanı Mahmut Yeter de Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın parselin bir kısmının mektep olarak parçalaması doğrultusundaki fikri istikametinde tasarıyı revize ettiklerine söyledi.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP