25°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Görme engelliler için siz de kitap seslendirin

Görme engelliler için siz de kitap seslendirin
13 Haziran 2016 09:22

Görme engelliler için gönüllü olarak kitap seslendirmek için profesyonel anlamda seslendirme yapmak gerekmiyor. Düzgün diksiyon ve gönüllülük yeterli.

Görme engelliler için kitap seslendirmek engelli vatandaşlarımızın pek çok kitaba rahatça ulaşmasını sağlıyor.  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun Ek 11. Maddesine göre sadece görme engelliler için çoğaltılan kitaplar telif hakkından muaf.

Görme engelliler için kitap seslendirmeyi Türkiye yaygın olarak telefon kütüphanesi projesi ile tanıdı. Gönüllü olarak kitap seslendirilen kurumlara danışarak ya da evinizde siz de kitap seslendirebilirsiniz.

Görme engelliler için nasıl kitap seslendirebilirim?

Kitap seslendirmek için bilgisayarınıza Audacity adlı programı kurarak çalışmanızı kaydedebilirsiniz ya da profesyonel destek alabilirsiniz. Türkiye’de birçok kurum gönüllü okuyucular ile kitap seslendiriyor. Bunlardan bazıları: İBB Sesli Kütüphane, GETEM Boğaziçi Üniversitesi, Kadıköy Belediyesi, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği TÜRGÖK, Milli Kütüphane, Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkez Kütüphanesi, Görme Özürlüler Derneği GÖZDER.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP