USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Gaziantep'ten sözde soykırım kararına 'Duisburg' misillemesi

Gaziantep'ten sözde soykırım kararına 'Duisburg' misillemesi
13 Haziran 2016 15:18

Almanya Federal Meclisi'nde 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesinin ardından Gaziantep'teki Duisburg Bulvarı'nın ismi değişiyor.

Almanya Meclisi'nin 1915 olaylarını soykırım olarak kabul etmesinin ardından, Gaziantep'te bulunan Duisburg Bulvarı'nın isim değişiklik teklifi Meclis'e sunuldu.

"BU İSMİN BU BULVARI HAK ETMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ" 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı 1. Dönem Toplantısı birinci birleşiminde gündemdeki 70 maddenin görüşülmesinin ardından CHP’li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sucu söz aldı. Sucu, Almanya’nın sözde soykırım kararını onamasının kendisini ve tüm bölge vatandaşlarını derinden üzdüğünü belirterek, Gaziantep’teki Duisburg bulvarının isminin değiştirilmesini istedi. Bulvara Türkçe ismi verilmesi konusunda çağrıda bulunan Sucu, "Almanya’nın sözde Ermeni soykırımını tanıması, onaylaması bizleri derinden üzmüştür. Bu nedenle bu ismin bu bulvarı hak etmediğini düşünüyoruz. Bu nedenle ismin değiştirilmesini talep ediyoruz" dedi. Toplantının ikinci birleşiminde ise ismin değiştirilip, değiştirilmemesi konusunun gündeme alınması konusunun oylanacağı belirtildi.

2005 YILINDA KARDEŞ ŞEHİR SEÇİLMİŞTİ

Almanya’nın Duisburg kenti ile 2005 yılında imzalanan Kardeş Şehir Protokolü çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Duisburg’ta bir meydana Gaziantep adının verilmesi protokolüne imza atmış, daha sonra ise Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2006 yılında oy birliği ile aldığı kararın ardından Gaziantep’te Güvenevler bölgesinde bir bulvara Duisburg Bulvarı adını verme kararı almıştı. Bu kararın ardından Alman Eyalet Meclisi aldığı bir kararla Almanya’da tarihinde ilk defa bir Türk şehrinin ismini bir büyük alana vermişti.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP