21°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Fark Edilmenizi Sağlayacak 8 Riskli Gerilla Pazarlama Taktiği

Fark Edilmenizi Sağlayacak 8 Riskli Gerilla Pazarlama Taktiği
29 Nisan 2018 07:48

Jay Conrad Levinson’un Guerrilla Marketing isimli kitabında belirlenen Gerilla pazarlama, mahsul ve hizmetlerin fark edilmesi için her gün insanların sık sık geçtiği yerlerde ve ortak kullanım alanlarında pazarlama faaliyetlerinin beklenmedik ve alışılmışın dışında usullerle yü.

Jay Conrad Levinson’un Guerrilla Marketing isimli kitabında belirlenen Gerilla pazarlama, mahsul ve hizmetlerin fark edilmesi için her gün insanların sık sık geçtiği yerlerde ve ortak kullanım alanlarında pazarlama faaliyetlerinin beklenmedik ve alışılmışın dışında usullerle yürütülmesidir.Gerilla pazarlama taktileri öbür ananesel pazarlama faaliyetlerine mukayeseyle varsayım edilemez ve değişik olduğu için usta kalıcıdır ve daha büyük tesir yaratır. Ancak bu taktiklerin de tehlikeleri vardır. Başarılı bir gerilla pazarlama kampanyasının esas unsurları yiğit olmak, kendini korunmak ve tehlikeye girmektir.

Peki, siz bu tehlikeyi almaya hazır mısınız? İşte sizi galibiyete götürebilecek bazı gerilla pazarlama taktikleri:

1. Fikir alışverişinde bulunun: Popüler ya da münazaraya sarih bir mevzu seçin. Kendi fikrinizi tanımlayın ve başkalarıyla paylaşın. Kendi fikrinizi korunmaya hazır olun, sıhhatli münakaşalar içine girin ve bu taktikten yarar alabilmek için karşıt görüşleri dinleyin.

2. Armağanlar dağıtın: Şirketlerin çoğu mahsullerini tanıtmak ve alıcı memnuniyetini ön tasarıda yakalamak için alıcılarına hizmetleri ya da mahsullerini parasız sunmaktadır. Siz de mahsulünüzün bir kısmını alaka sürüklemek, tanınmak ve memnuniyet sağlamak için dağıtın. İnsanların eğleneceği müsabakalar tertip edip mahsullerinizi mükâfat olarak verebilirsiniz.

3. Girişken ve takipçi olun: Ümitsiz görünmekten sakınmak ya da potansiyel alıcılarınızın gözünde negatif haysiyet oluşturmamak için kaç kere ayağınıza gelen uğru geri çevirdiniz? Adım adım takip edeceğiniz bir tasarı hazırlayın ve geri adım atmaktan korkmayıp girişken olun.

4. Rekabetten korkmayın: Bazı firmalar başka mağazalarda alışveriş yapan bireyleri kendi mağazasına sürüklemek için muhtelif taktikler uygular. Rekabet içinde olduğunuz firmalarla düşmanca bir rekabet içinde olmayı göze alıyorsanız onlar tarafından yapılan indirim kampanyalarını, kuponları ya da önerileri kendi mağazanızda kullanabilirsiniz.

5. Para tüketmekten çekinmeyin: Gayelerinize erişene kadar para tüketmekten çekinmeyin. Alıcıların dikkatini sürüklemek için size dayanakçı olacak danışmanları işe alın. Danışmanlık fiyatının da ödemesini peşin yapın. Bu biçimde danışmanlık hizmetinde bulunan şahıs da size hürmet duyar.

6. Vurma yaptırın: Kendi üzerinizde vurma yaptırmak istemiyorsanız fiyatı karşılığında başka birini bulun. Hırpalamanın basit görünen bir yerde olması ehemmiyetlidir. İnsanların dikkatini sürükleyecek yerde olmasına dikkat edin. İnsanlar vurmayı gördüklerinde markanız dikkatlerini sürükleyecek ve araştırmaya başlayacaklar.

7. Kapı kapı gezin: Alıcıların size gelmesini beklemek yerine siz alıcılarınıza gidin. Kendinizi tanıtmak için bu taktiği de uygulayabilirsiniz. Masa başında oturup bekleyerek zaferli olamazsınız. Hizmetinizi ya da mahsullerinizi alıcılara eriştirmek için beklemeyin. Faal olun.

8. Parti tertip edin: Herkes partileri ve kutlamalar hoşlanır. Bu cins civarlar bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. Doğum günü partisi ya da sene dönümünüz için bir kutlama tertip edebilirsiniz. Tertip Ettiğiniz partiye alıcılarınızı ve ileride alıcınız olabilecek herkesi davet edin. Bu biçimde birbirinizi tanımak için civar yaratmış olursunuz.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP