18°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisi satışa çıkıyor

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisi satışa çıkıyor
29 Nisan 2018 02:05

İstanbul Megakent Belediye Başkanlığı, Etiler’deki toplam 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki Polis İş Akademiyi arazisi için 4 Nisan 2018 günü ihale düzenleyecek.Etiler İş Akademiyi için Emniyet Genel Müdürlüğü EGM ile İstanbul Megakent Belediyesi İBB arasında yapılan .

İstanbul Megakent Belediye Başkanlığı, Etiler’deki toplam 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki Polis İş Akademiyi arazisi için 4 Nisan 2018 günü ihale düzenleyecek.

Etiler İş Akademiyi için Emniyet Genel Müdürlüğü EGM ile İstanbul Megakent Belediyesi İBB arasında yapılan protokol neticeyi, arazi İBB’ye devretilmişti.

Resmi Gazete’nin bugünkü rakamında İstanbul Megakent Belediye Başkanlığı yayınlanan bültende, “Beşiktaş İlçesi, Rumelihisarı Semti, 2011 isme, 29 ve 271 parsel rakamlı taşınmazlar üzerinde Yönetçe uygun görülecek projelerin yapılması, her türlü teknik altyapı ve etraf tertip etmesinin yapılması, pazarlanması ve satışı ile Yönet Belediye hasılat hissesinin ödenmesi işinin ihalesi yapılacaktır” bülteni yapıldı.

13 bin 199 metrekare ve + 18 bin 686 metrekare olmak üzere toplam 31 bin 885 metrekare alana sahip arazisi imar tasarılarında kısmen ticaret + hizmet alanı, kısmen park alanı, kısmen de yol alanında kalıyor.

Yükselik izni özgür ve emsali 2.5 olan arazinin yüzde 40’ında yapılaşmaya gidilebilecek

Muhammen Değeri 1 milyar 356 milyon 600 bin + Katma Değer Vergisi olarak tanımlanan taşınmaz için tertip edilecek ihalede 40 milyon 698 bin lira geçici güvence isteniyor.

MALİ KRİTER 1.2 MİLYAR LİRA

Kapalı Öneri Usulü hakikatleştirilecek ihalenin beyannamesi 5 bin lira değerle İBB’den tahsil edilebilecek.

İhale katılmak isteyenler için getirilen mali kritere göre öneri verecek şirketlerin 2017 senesinde en az 1 milyar 200 milyon lira ciro elde etmesi gerekiyor.

Öneri sahiplerinin kamu ya da özel sektörde son on beş sene içinde kendilerine ait ve tek bir iş kapsamında en az toplam 180 bin metrekare komple bina inşaatını bitirmiş olduklarını gösteren belgeleride sunması gerekiyor.

ARAZİNİN GEÇMİŞİ

Polis iş akademileri ile polis iş eğitim merkezi müdürlüklerinin kapatılması kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 10 Aralık 2014'te Bakanlar Kurulu'nca karara bağlanan karar ile İstanbul Etiler Polis İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve bunlara bağlı 12 şube müdürlüğü kapatılmıştı.

Mektep arazisinin de içerisinde bulunduğu bölge, Etraf ve Kentçilik Bakanlığı'nca Afet Tehlikeyi Altındaki Alanlar statüsüne alınmıştı. Ardından mektep Çatalca'ya taşınarak arazisi, polis lojmanı yapılması karşılığında İstanbul Megakent Belediyesi’ne devredimiş, daha sonra bakanlığın araziyi ticaret merkezi bülten ederek 2,5 emsal inşaat hakkı verdiği, yüksekliğin özgür vazgeçilerek arsaya takribî 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanındığı ortaya çıkmış, yeni imar tasarısında AVM, rezidans, lokanta, mağaza, otel üretimine izin verilmişti.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP