USD
19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Erdoğan, Müjdeyi Verdi: TANAP Seçimlerden Önce Açılacak

Erdoğan, Müjdeyi Verdi: TANAP Seçimlerden Önce Açılacak
25 Nisan 2018 17:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ortak basın buluşması tertip ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ortak basın buluşması tertip ediyor. Erdoğan, "Önümüzdeki en büyük proje TANAP'ın açılışını yapacağız. Haziran ayı başlarında yapacağız. Tercih evvelinde ulusumuz ve dünyaya bir müjdemiz olacak." dedi.

Erdoğan'ın söylemelerinden satır başları:

"24 HAZİRAN'DAN SONRA İLK ZİYARETİM AZERBAYCAN'A OLACAK"

"Bildiğiniz gibi Sayın Aliyev, büyük farkla kazandığı tercihlerden sonra ilk yurt dışı ziyaretini ülkemize yapıyor. Bu galibiyetinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Allahın İzniyle, aziz kardeşimizin vizyoner liderliği altında can Azerbaycan büyümeye devam edecektir.

Anımsayacağınız üzere ben de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretimi Azerbaycan'a yapmıştım. Allahın İzniyle 24 Haziran'dan sonra da ilk yurt dışı ziyaretimi de Azerbaycan'a yapacağım.

"TANAP'IN AÇILIŞINI TERCİHTEN EVVEL YAPACAĞIZ"

Geçen sene Bakümülatör-Tiflis-Kars hattını açmıştık. Önümüzdeki yarıyılda yeni projeler var, bunları yaşama geçireceğiz. Bunlardan en ehemmiyetlisi yerli ve ulusal paraya geçişimiz olacaktır. En büyük proje, bilindiği üzere. Yakın zaman Trans Anadolu Natürel Gaz Boru Hattı'nın açılışını yapacağız. Bunu tercih evvelinde gerek halkımıza gerekse tüm dünyaya müjdemiz olacaktır. TANAP tam Avrupa'nın enerji güvenliğine katkı yapacaktır. Böylece Azerbaycan Türkiye'de 1 numaralı yatırımcı olacaktır.

"KORUNMA SANAYİNDE ATACAĞIMIZ ADIMLAR EN EHEMMİYETLİ NİYET"

Korunma sanayinde beraber atacağımız ve atmamız gereken adımlar en ehemmiyetli amaçtır. İkili ilişkilerimizin yanı gizeme Gürcistan, Türkmenistan, İran ve Pakistan'la oluşturduğumuz üçlü işbirliği mekanizmaları da son derece ehemmiyetlidir. Kıymetli basın üyeyi dostlarım, 28 Mayıs tarihi Azerbaycan'ın bağımsızlığını duyuru etmesinin 100. seneyidir. Bu bağımsızlığının bülteninde katkısı bulunan Kafkas İslam Ordusu'nın şehitlerini anmak için iki ülke de hazırlıklarını yapıyor. İki devlet bir ulus boş bir ifade değildir. Bu vesileyle Haydar Baba'yı da rahmetle anıyorum. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve dayanışma da çoğalarak devam ediyor.

"STRATEJİK İLİŞKİLERİMİZİ DAHA YUKARIYA TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

15 Temmuz sonrası bize geçmiş olsun dileklerini ileten ve desteklediyen ilk kardeşlerimden birisi İlham Aliyev olmuştur. Zeytin Dalı sırasında Azeri hükümeti ve Azeri milleti hep bizimle birlikte olmuştur. Yukarıya Karabağ meselesinin Azerbaycan'ın toprak tamlığı çerçevesinde çözümü tutkumdur. Askeri ve korunma sanayi alanında iş birliğimizi de geliştirme mevzusunda kararlıyız. Burada üzerinde mutabık kaldığımız tüm mevzuların takipçisi olacağız ve stratejik ilişkilerimizi daha yukarıya taşımak için tüm ihtimallerimizle çalışacağız."

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP