18°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

En İYİ vaat: Demokrasi

En İYİ vaat: Demokrasi
13 Mayıs 2018 10:20

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tercih çalışmalarına yarın Ankara’dan başlıyor.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tercih çalışmalarına yarın Ankara’dan başlıyor. İYİ Parti’nin tercih tebliğinin de öbür partilerle beraber 26 Mayıs’ta söylenmesi tasarlanıyor. Edinilen bilgilere göre, İYİ Parti’nin en ehemmiyetli tercih taahhüdü “demokrasi” olacak. Bu kapsamda İYİ Parti, demokrasiyi, “idareyenlerin yetkilerini sınırlayan, yurttaşları sevinci idarelerin eline düşmekten ve muhalefette olanların da haklarını gözeten bir sistem” olarak belirliyor. “Demokrasiyi sağlayacak taşıtın da bağımsız, tarafsız, adaletli bir hukuk kumpası olduğu” vurgulanıyor.

Adalet için saldırılar

Şartnamede, “adaletli suçlama hakkının kesinlikle sağlanması, hâkim ve savcıların nesnel kriterlere dayalı olarak ve liyakati temel alarak kabulü mevzusunda bir legal tertip etme” taahhüdünün yer alacağı belirtiliyor. HSK, duruşmaların bağımsızlığı, natürel veya kanuni hâkim prensibi ve hâkim teminatının sağlanmasının da yine yapılandırılması tercih taahhüdünde yer alacak. Hapsetmelerde kâinatsal ceza hukuku prensiplerini hâkim kılacak, güçlü kabahat kuşkusunun varlığının temel alınnasına müteveccih lüzumlulukların da şartnamede olması bekleniyor.

İYİ Parti’nin seçmene müteveccih en ehemmiyetli taahhütlerinden birini de “parlamenter sistem” vurgusu oluşturacak. “Parlamenter sisteme geri dönülecek. Güçler ayrılığı kuvvetlendirilecek” vurgularının yapılacağı şartnamede, milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilişkili de ‘kürsü masuniyeti dışında tümüyle kaldırılmasının’ da şartnamede gündeme gelmesi bekleniyor.

Serbest basın vurgusu

Meral Akşener’in her konuşmasında lafını ettiği “serbest basın” vurgusunun da şartnamede yer alacağı dillendiriliyor. Şartnamede, partinin programında yer alan “Medya, serbestçe bilgi edinme ve yayma hakkına sahip olacak. Politik partilerin ve demokratik kitle teşkilatlarının medya imkânlarından adaletli biçimde faydalanması sağlanacak. Ulus, haber alma ve bilgilendirme hakkını serbestçe kullanacak. Medyada tekel oluşmasına, anapara yapısı ve kaynağının saklanmasına, yasadışılığa izin verilmeyecek” gibi prensiplerin şartnamede de vurgulanması bekleniyor.

BORÇLAR İÇİN YURTTAŞLIK FONU

Akşener’in geçen hafta söylediği ve 4.5 milyon vatandaşın harcayıcı kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçların satın alınmasını öngören “Türkiye Yurttaşlık Fonu” da ekonomi başlığı altında tebliğin ehemmiyetli mevzularından birini oluşturacak. Vatandaşları borç yükünden kurtarmak taahhüdü, Akşener’in tercihlere müteveccih ‘kritik’ taahhüdünü oluştururken, parti, çifçi için “motorinin 1.5 TL olacağı”, iş bulamayan genç için “iş buluncaya dek ‘Yurttaşlık Ücreti’ ödeyeceği” lafı da verecek.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP