28°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçları bitiriyor

Elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçları bitiriyor
19 Mayıs 2018 05:10

Selman ÖZTÜRK / [email protected] Son yarıyılda yaşamımıza giren ve neredeyse tüm otomotiv devlerinin çalışmalarını bu alana kaydırdığı elektrikli vasıtalar, her geçen gün popülaritesini artırıyor. Piyasada yaygınlaşmaya başladıkları ilk yarıyılda özellikle erim probl.

Selman ÖZTÜRK / [email protected]

Son yarıyılda yaşamımıza giren ve neredeyse tüm otomotiv devlerinin çalışmalarını bu alana kaydırdığı elektrikli vasıtalar, her geçen gün popülaritesini artırıyor.

Piyasada yaygınlaşmaya başladıkları ilk yarıyılda özellikle erim problemleri suratından ailelerin ikinci vasıtayı olan ve genelde kısa mesafe yolculuklarda kullanılan elektrikli vasıtalar, büyüyen teknoloji ve çoğalan erim sayesinde süratle birinci tercih olmaya başladı.

Elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçları bitiriyor

EKONOMİK TASARRUF EN EHEMMİYETLİ ETMEN

Elektrikli vasıtaların, içten yanmalı motora sahip vasıtalara mukayeseyle başta yakıt olmak üzere; bakım giderleri, parça giderleri gibi mevzularda ekonomik olarak büyük tasarruf sağlaması, bu vasıtaların tercih edilmesindeki en ehemmiyetli etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle pillerde yeni hammaddelerin kullanılmasıyla beraber yapım maliyeti de eksilmeye başlayan elektrikli vasıtalar, yakın vadede içten yanmalı vasıtalarla neredeyse aynı maliyete satılıyor olacak.

Elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçları bitiriyor

ETRAF DUYARLILIĞI DA ETKİLİYOR

Araştırma neticeleri, elektrikli vasıtaların birinci tercih olmaya başlamasında en ehemmiyetli ikinci etmenin etraf duyarlılığı olduğunu gözler önüne seriyor. Dizel skandalları, çoğalan hava lekeliliği ve özellikle büyük kentlerde hayatı güçleştiren zehirli gaz salınımı, insanları elektrikli araba teknolojisine yakınlaştırıyor. Elektrikli motorlar, rastgele bir yanma operasyonuna tabi olmadığı için etrafa da hasar vermiyor.

Avrupa'da her geçen gün çoğalan nitrojen oksit ölçüsünün insan sıhhatini ciddi anlamda tehdit etmesiyle beraber pek çok kent dizel arabaları menedeceğini duyurmuştu. Rakamları her geçen gün çoğalan bu kentlere, 2020 seneyi ve sonrasında dizel motorlu vasıtaların girmesi ihtimalsiz hale gelecek.

Elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçları bitiriyor

İÇTEN YANMALI MOTOR DEVRİ SONA ERİYOR

Büyük markaların tüm Ar-Ge çalışmalarını elektrikli araba teknolojisine ayırması sebebiyle, 10 senelik bir vadede içten yanmalı motorların -özellikle arabalarda- sona ermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu sene araba fuarlarında sarihçe görüldüğü üzere, neredeyse tüm markalar elektrikli konseptlerini tanıtma yarışı içinde. Geçtiğimiz sene tertip edilen fuarlardaki elektrikli konseptlere oranla elektrikli modeller bu sene yüzde 67 oranında çoğalış gösterdi.

Elektrikli araçlar dizel ve benzinli araçları bitiriyor

Kaynak: www.ensonhaber.com

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP