USD
24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Ekonomik

Ekonomik
29 Nisan 2018 03:45

Ekonomik nedir? Ekonomik sözcüğü "ekonomiyle ilgisi olan" veya "fazla gidere neden olmayan, uygun maliyetli" anlamlarında kullanılan, dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Ekonomi tarif olarak "ticaret, imal ve eşi her türlü faaliyet ve imal, tüketimin reelleştiği sistemin tamam.

Ekonomik nedir?

Ekonomik sözcüğü "ekonomiyle ilgisi olan" veya "fazla gidere neden olmayan, uygun maliyetli" anlamlarında kullanılan, dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir.

Ekonomi tarif olarak "ticaret, imal ve eşi her türlü faaliyet ve imal, tüketimin reelleştiği sistemin tamamı" anlamına geldiğinden bu faaliyetlere ait mevzular hakkında "ekonomik" sözcüğü kullanılabilmektedir.

Kısacası ekonomi sistemi ile alakalı olan her şeye ekonomik denebilmektedir. Ekonomi sözcüğünün sıfatlaşmış halidir ve tümce içinde bir sıfat olarak işlev görür.

Ekonomik faaliyetler nelerdir?

Tarım, sanayi ve hizmet sektöründeki iş dallarında bulunan insanların yaşamlarını sürdürme emeliyle bir parçası olduğu ve devamlılığını sağladığı her türlü faaliyet ekonomik faaliyet kapsamına girmektedir. Ancak ekonomik faaliyetler kendi içlerinde 5 kısma ufalar.

İlk ekonomik faaliyetler tarım, ormancılık, balıkçılık ve madencilik gibi natürel kaynaklar sayesinde yürütülen iş kollarıdır. Bir ülkenin iş dağılımında şayet ilk iş kolunda fazla birey çalışıyorsa, ülke az gelişmiş bir ülke olarak kabul edilmektedir.

İkincil ekonomik faaliyetler sanayi sektörünün tamamıdır. Bir ülkede bu iş kollarında çalışan çok olmasa da ekonomik getirisi fazla olan bir alandır.

Üçüncül ekonomik faaliyetler eğitim, sıhhat, bankacılık, erişim, basın, ticaret gibi hizmet sektörü diye sınıflandırılabilecek iş kollarına içerir. Bir ülkede üçüncül ekonomik faaliyet oranı yüksekse, ülke gelişmiş bir ülke olarak kabul edilir.

Dördüncül ve beşincil ekonomik faaliyetler ise teknolojinin büyümesi ile ortaya çıkmıştır.  Dördüncül ekonomik faaliyetler bilişim anlamında eğitim verebilen ülkelerde baş gösteren bir faaliyet koludur. Beşincil ekonomik faaliyetler özel veya kamu alanındaki idareyici grubunu içermektedir.

Ekonomik sihrime nedir?

İktisadi anlamda yapımın sihrime göstermesi demektir. Başka Bir Deyişle bir ülkede birey başına düşen kazancın çoğalış göstermesidir de denebilir. Ekonomik büyümenin görülebilmesi için ilk etapta kaliteli iş kollarında çoğalış yaşanması gerekir; misalin sanayi sektöründe büyümeler yaşanması gibi.

Ekonomik kriz nedir?

Ekonomide ani olarak yaşanan makûsa gitme veya buhran, depresyon olarak belirlenebilir. Yapımın fazla eksilmesi, borsada meseleler, politik hareketlenmeler hatta natürel afetler dahi ekonomik krizin sebepleri arasında sayılabilmektedir.

Bu cins krizler sadece bir bölge veya halkla hudutlu olabileceği gibi küresel bir seviyede dağılma gösterebilmektedir. Genellikle ülkelerin bu cins krizler için evvelden bazı ihtiyatlar alması öneri edilir.

Ekonomik sözcüğünün lügat anlamı

1. Ekonomi ile alakalı olan, iktisad.

2. Az giderli, hasılatlı, hesaplı, iktisadi.

3. Kolay kullanılabilen.

Ekonomik sözcüğünün eş anlamlısı

1. İktisadi

Ekonomik sözcüğünün tümce içinde kullanımı

1. Anlamı

Ekonomik kazancımı artırmanın bir yolunu bulmam gerekiyordu.

2. Anlamı

Bu sene kış tatili yapmamak bizim için oldukça ekonomik bir usul olmuştu.

3. Anlamı

İngilizce eşi batı dilleri kelime rakamı ve dil yapısı oranla ekonomik dillerdir.

Ekonomik sözcüğünün İngilizcesi

1. Economic

2. Economical

3. Affordable

Bibliyografi: tdk.gov.tr

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP