26°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Egzemanın belirtileri ve tedavisi

Egzemanın belirtileri ve tedavisi
19 Haziran 2016 12:00

Egzama bir deri hastalığıdır ve rahatsızlık veren kötü bir görünümde gerçekleşir. Fakat sanıldığı gibi tehlikeli bir rahatsızlık değildir.

Egzama bir deri hastalığıdır ve rahatsızlık veren kötü bir görünümde gerçekleşir. Fakat sanıldığı gibi tehlikeli bir rahatsızlık değildir.

Hayatın belli döneminde on iki kişiden birinde görülebilen ve tedavisi olan bir hastalıktır. Egzama kaşıntı ile kendisini gösterir ve genellikle ellerimiz, kollarımız gibi görünür yerlerde meydana geldiği için kötü bir görünüme sebep olmaktadır.

Egzama başlangıcının sebepleri genellikle alerjik ya da ruhsaldır. Bazı durumlarda nedeninin tam olarak saptanamadığı da görülmektedir.

Sıklıkla karşı karşıya kaldığımız egzama tipi alerjik türde olanıdır. Daha çok astım gibi alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde görülmektedir.

Bunun beraberinde çiçek tozlarının neden olduğu saman nezlesi alerjisi de egzama oluşumunda etkendir.

EGZAMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR

Egzama iltihaplı deride kaşıntı ve kızarıklıklar ile birlikte görülür. Bu bölge zamanla kuruyarak sivilce gibi kabarmalar oluşur, zaman zaman bu bölgeler su toplar. Bu bölgelerin kaşınması sonucu enfeksiyon hızla dağılır ve kanama ile beraber şiddetli ağrılara neden olabilir.

Egzama kafa derisinde, yüzde, kol ve bacaklarda görülebilir. Bu hastalığın meydana geldiği bölgelerde oluşan çatlaklardan mikropların vücuda girmesi sonucu enfeksiyon artar. Bu nedenle egzama oluşan bölgeleri kaşımaktan kaçınmak gereklidir.

EGZEMA TEDAVİSİ

Egzama tedavisinde kullanılabilecek çeşitli ilaç alternatifleri vardır. Doktor önerisi ile egzamanın oluştuğu bölgede deriye çinko içerikli ve kortizonlu merhemler uygulanabilir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu; bu merhemlerin ya da kremlerin fazla kullanımının da deriyi tahriş etme özelliği olmasıdır. Diğer tedavi alternatifleri arasında ise antihistaminik içerikli merhem uygulayarak egzamadan kaynaklı kaşıntıyı hafifleterek derinin kurumasını sağlayıp çatlakların önüne geçmektir.

Astım hastalarının tedavilerinde sıklıkla kullanılan sodyumkromoglikat içerikli ilaçlarla da alerji oluşumunu önlemekte tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Tüm bu tedavilerin yanında ne olursa olsun kaşınmanın önüne tam olarak geçirilmediği için egzaması olan hastaların tırnaklarını kısaltması ve temiz tutması rahatsızlığın ölçüsünü bir nebze olsun azaltacaktır.

Egzama hastanede yatacak denli ağır bir hastalık olarak görülmemektedir ve evde dikkatli bir bakım ile tedavisi yapılabilir. Ancak ev ortamında bu bakımın yapılaması gibi durumlarda yatarak tedavide yararlı olabilir.

 

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP