19°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

E-Posta İle Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-Posta İle Pazarlama Nasıl Yapılır?
29 Nisan 2018 07:42

E-Posta yoluyla pazarlamacılık, şirketlere hali hazırdaki ve mümkün alıcıları ile bağlantılarını koparmamaya dayanakçı olur.

E-Posta yoluyla pazarlamacılık, şirketlere hali hazırdaki ve mümkün alıcıları ile bağlantılarını koparmamaya dayanakçı olur. Fakat kolayca insanları irtibat listenize ilave etmek ile yoğunluğu web sitenize yönlendiren ve satış sağlayan kavrayışlı bir kampanya arasında büyük bir fark vardır.

E-posta ile Pazarlama Eforunuzu Çoğaldırmak İçin Bir Kaç İpucu

1. Katılımcılarınızın seçimlerini birden fazla alternatifli anketler ile test edin.

Birden fazla alternatifli anketler opt-in form dijital pazarlamacıların mühimmatında eforlu bir silah olabilir. Web sitenizdeki farklı değişkenleri test edebilir ve pazarlama kampanyalarınızda hangi kombinasyonların daha çok e-posta üyeliği sağlayacağını tanımlayabilirsiniz.

Örnek olarak, şayet opt-in formunuzu web sitenizde nereye yerleştireceğiniz yada “Şimdi Kaydet” düğmesinin rengi mevzusunda tereddütseniz, her biri için muhtelif alternatifler kapsayan bir anket split test ile anlamlı bir kazanan tanımlayabilirsiniz. Bu cins anketlerin kullanımına başlamak için e-posta idare merkezinizin takviye kısmına müracaat etin. MailChimp, iContact ve ConstantContact gibi bir çok üst seviye anketleme yönetimi programları zannedilen özellikleri içersinde split test özelliğini sunuyor.

2. Split test iletiler yayınlanmalı.

“Yayınlanmış İletileriniz” split test için kullanışlı adaylar olabilir. Bunlar tanımlanmış bir zaman için tasarlanmış takipçi e-postalarının aksine tasarısızca o an gönderdiğiniz iletilerdir. Zira yayın iletileri genellikle mahsul tanıtımları ve satış promosyonları gibi zamanlı bilgilendirmeleri duyurur, bu onları muhtemel olduğunca tesirli kılmak için ehemmiyetli olabilir. Yayın iletilerinizde eylem çağrısını ve mevzu satırını split test etmeyi göz önünde bulundurun. Tıklama ve ileti okuma oranınızdaki minik bir geliştirme bile e-posta pazarlamacılığınız için yatırımınızın getirisinde ehemmiyetli bir fark yaratabilir.

3. Alıcılarınızı tanıyın.

Alıcılarınızın e-posta adreslerine sahip oluşunuzun bir değişik verimi de pazar araştırma potansiyelidir. Misalin, X markanın yada Y markanın mülkleri arasından birini seçmeye çalışırken, iç dürtülerinize güvenmek zorunda değilsiniz. Bir anket oluşturun ve alıcılarınızın fikirlerini almak için e-postayı kullanın. Ayrıca bu anketler sayesinde onlar hakkında rakamsal bilgileri de toplayabilirsiniz.

4. Listelerinizi bölümlendirin.

Pazarlama iletinizi oluştururken hangisinin daha tesirli olacağını düşünüyorsunuz; alıcıların satın alma geçmişini önem vermeden tüm satışların tanıtımını tek çeşitle desteklemek manalı mı? Yisme alıcıların son yarıyıllarda aldıkları mahsuller ile alakalı promosyonlarla desteklemek mi daha usluca? Daha iyisi ise muhakkak alıcılarınıza e-posta pazarlamacılığı iletilerinizi uygun bir biçimde getirebilirsiniz, promosyonlarınız daha tesirli olacaktır. İşin gizemi e-posta listelerinde yaygın karakteristik özellikleri olanların birleştirildiği gruplardadır. Misalin, firmanıza tüketme yapmış olan üyelerinizi yada gönderdiğiniz her bir iletiyi okuyan azalarınızı gruplaştırabilirsiniz.

En iyi geçim sağlayan özelleştirilmiş gruplar ticaret ve sanayi ile çeşitlendirileceklerdir. Fakat farklı çeşitlerde gruplandırma ve hedef alndırma tecrübeleriyle, iletilerinizi üyelerinize daha alaka çekici ve faydalı hale getirir ve satışla sonuçlandırabilirsiniz.

5. Kumpaslı olarak listelerinizi temizleyin.

Listelerinizde bulunan ve iletilerinizi okumayan azalarınız zamanınızı ve paranızı boşa tüketmektedir. Zira çoğu liste yönetimi programları e-posta adresi rakamına göre fiyat alır. Listelerinizde her ay zaman ayırıp irtibatınızı kaybettiğiniz üyeleri arınmak önemlidir.

İki ay gibi muhakkak bir zaman içerisinde ve son pakliğinizden evvel listenizde ekli olan şahıslardan iletilerinizi okumamış olan üyelerinizi tanımlamak için e-posta yönetimi programındaki arama işlevini kullanabilirsiniz. Listenizi pak yakalamak tesirli oluşunuz mevzusunda muhtemel olduğunca emin olmanızı sağlar.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP