24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?
29 Nisan 2018 05:41

Dijital pazarlama bir organizasyonun bir veya birden fazla dijital kanalı kullanarak yaptığı pazarlama aktivesine denir.

Dijital pazarlama bir organizasyonun bir veya birden fazla dijital kanalı kullanarak yaptığı pazarlama aktivesine denir. E-posta, cep telefonu, sosyal medya ve eşi dijital vasıtalar sayesinde pazarlama yapmak olası olup, alışagelmiş pazarlama usullerine göre daha büyük bir kitleye kısa vakitte erişilebilir.

Dijital pazarlamanın müzakeresiz en büyük iki avantajı basit ölçülebilir olması ve geniş yayın ağıdır. Bir metroda yapılan reklam bir çok bireye erişmiş olsa da hakikat kitlesine kastedemez ve reklamın geri dönüşü basitçe miktarlamaz. Dijital pazarlama taşıtları sayesinde gaye kitlenin büyüklüğünü rahatlıkla bilebilir ve bir çok değişik kanal üzerinden anında reklam yapmaya başlayabilirsiniz.

Pazarlama ile satış genellikle birbirine karıştırılan terimlerdir. Pazarlamanın esas emeli bir mahsul veya hizmete olan veya oluşabilecek arzın büyüklüğünü ölçmektir. Satış, pazarlamanın yalnızca ufak bir parçasıdır. İnternette çiçek satmayı tasarlayan bir işletme arzın büyüklüğünü ve rekabetin seviyesini rahatlıkla bilebilir. Dijital pazarlama usullerini kullanarak da işletmesinin mahsullerini anında bir çok kanaldan pazarlayabilir.

Dijital pazarlama sayesinde her bir pazarlama kanalının ne kadar zaferli olduğu rahatlıkla ölçülebilmektedir. Misalin, Facebook’da verilen bir reklamın satışa dönüşebilirliği anında anlaşılabilirken, bir mecmuaya verilen reklamın galibiyeti basit basit anlaşılamaz. Gaye kitlenin bir çok platform ile rahatlıkla tanımlanabilmesi ve galibiyetin düşük olduğu kanalların anında tespit edilebilmesi pazarlama açısından çok ehemmiyetlidir.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP