24°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

Demografi

Demografi
29 Nisan 2018 07:11

Demografi nedir? İnsan popülasyonunun yapısının metamorfozlarını tanımlayan, doğum, vefat, göç, kazanç veya hastalık vaziyetleri gibi sosyal ve ekonomik bilgilerle istatistiklere dayalı neticelere erişen bilim dalı, kısaca da popülasyon bilimi olarak belirlenebilir. Antik Yunan'da .

Demografi nedir?

İnsan popülasyonunun yapısının metamorfozlarını tanımlayan, doğum, vefat, göç, kazanç veya hastalık vaziyetleri gibi sosyal ve ekonomik bilgilerle istatistiklere dayalı neticelere erişen bilim dalı, kısaca da popülasyon bilimi olarak belirlenebilir.

Antik Yunan'da demo başka bir deyişle "millet" ve grepho "yazı, kayıt" anlamına gelen bu iki sözcüğün sentezi ile oluşturulmuştur.

Demografik nedir?

"Popülasyonun yapısına ait, popülasyon yapısı ile ilgili" anlamında kullanılan bu kelime demografi bilimi ile alakalı bilgilere ait bilgiler hakkında konuşulurken kullanılmaktadır.

Cemiyet araştırılırken demografik yapı, yaş, cinsiyet, kazanç seviyeyi, ırk, iş vaziyeti, yerleşme, eğitim vaziyeti gibi bilgiler bir araya gelerek genel vaziyet tanımlanır.

Demografik yatırım nedir?

Demografik yatırımlar cemiyetin esas lüzumlarını karşılamaya müteveccih beslenme, barınma, sıhhat ve eğitim gereksinimleri için devlet eli ile veya bireylerce yapılan yatırımlara denir.

Demografi sözcüğünün lügat anlamı

1. Popülasyon bilimi.

2. Bir popülasyonda organizmaların rakamlarını ve bu rakamların zamanla değişmelerinin araştırılması.

3. Popülasyon bilgisi.

Demografi sözcüğünün tümce içinde kullanımı

1. Anlamı

Demografik bilgilere katlanarak köylerden yaşanan göçün nedenlerini bulmaya

2.  Anlamı

Misalin, en kolayından popülasyon sayımları demografi kapsamında sayılır.

3. Anlamı

Bir şehre yapılacak yatırımlar demografi dayanağıyla basitçe tanımlanabilmektedir.

Demografi sözcüğünün İngilizcesi

1. Demography

2. Demographics

Bibliyografi: tdk.gov.tr

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP